Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejna zupełnie nowa metoda. Prądem "zdenerwowali" tętnicę nerkową

Nadciśnienie tętnicze należy do najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Dotyka 1,2 miliarda ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nie blisko 10 milionów osób, z czego od 7 do 10% ma tzw. oporne na leczenie farmakologiczne nadciśnienie tętnicze.

Szansą jest dla tych chorych jest denerwacja tętnic nerkowych, czyli ablacja włókien nerwowych w tętnicach nerkowych. Powoduje to zmianę unerwienia tętnicy, co obniża ciśnienie o 30 milimetrów słupa rtęci. Efekt takiego zabiegu jest trwały – mówi prof. Dariusz Dudek, kierownik Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie pierwszy zabieg denerwacji wykonano już rok temu.

1 grudnia lekarze posłużyli się zupełnie nową metodą. Za pomocą cewnika wyposażonego w aż 4 elektrody mogli porazić odpowiednie nerwy jeszcze sprawniej i bezpieczniej. Było to jedno z pierwszych zastosowań tej nowatorskiej techniki. Zabieg wykonywany w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego na żywo w Teatrze Słowackiego oglądało blisko 1000 uczestników Międzynarodowych Warsztatów Kardiologicznych NFIC 2012.

(Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie)

Data opublikowania: 04.12.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron