Rektor Uniwersytetu Cambridge gościem Wykładu Jagiellońskiego w Londynie

Profesor sir Leszek Borysiewicz, wicerektor Uniwersytetu Cambridge, był niedawno gościem kolejnego Wykładu Jagiellońskiego w Londynie. Tym razem Polski Ośrodek Naukowy UJ zorganizował go wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

Rektor w swym wystąpieniu analizował rolę jaką uniwersytety odgrywały na przestrzeni wieków oraz omawiał wyzwania stojące przed nimi w XXI stuleciu. Przedmiotem wykładu, a także późniejszej dyskusji, było m.in. wciąż otwarte pytanie czy uniwersytety powinny głównie spełniać funkcje utylitarne, przekazując wiedzę na kolejnym szczeblu edukacji, czy może ich wysiłek powinien przede wszystkim koncentrować się na prowadzeniu badań naukowych. Doniosłą pozostaje również kwestia źródeł finansowania ich działalności.

Profesor Borysiewicz odpowiadał na pytania zarówno w części oficjalnej, jak również później w dyskusjach kuluarowych. W spotkaniu wzięło udział ponad stu gości.

Zapraszamy do lektury wykładu udostępnionego przez prof. Borysiewicza.

Data opublikowania: 28.03.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka