Dni Polskie w Odessie

W dniach 23-25 maja 2013 r. Konsulat Generalny RP w Odessie zorganizował Dni Polskie. W wydarzeniach tych czynny udział wziął Uniwersytet Jagielloński. W ramach targów turystycznych Ekspo-Jug-Serwis zaprezentowane zostało Stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej, a także Stoiska Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet Jagielloński podczas Dni Polskich obecny był poprzez przedstawicieli Biura Rektora, Biura Promocji oraz Działu Rekrutacji na Studia (Lucyna Nycz, Anna Jędrychowska, Michał Rdzanek). Władze Uniwersytetu reprezentował prof. Stanisław Sroka – Prodziekan Wydziału Historycznego ds. ogólnych. Szczególną rolą odegrał Uniwersytet Jagielloński w organizacji wspólnie z Uniwersytetem I. I. Miecznikowa konkursu pt. "Polska Odessa'', w ramach którego studenci i młodsi pracownicy uczelni Odessy przygotowali projekty trasy biegnącej polskimi śladami po Odessie. Konkurs wygrała Inna Sak, która w nagrodę otrzymała ufundowany przez JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka miesięczny pobyt w Szkole Języka i Kultury Polskiej UJ.

Ważnym punktem pobytu na Ukrainie była wizyta w Mikołajowie, podczas której przedstawiciele naszego Uniwersytetu spotkali się z młodzieżą szkolną w Kolegium Municypalnym oraz nauczycielami języka polskiego. Odbyło się również spotkanie na Państwowym Uniwersytecie im. Piotra Mohyły.

Nasza uczelnia coraz częściej staje się docelowym miejscem studiowania dla młodzieży z byłych republik Związku Radzieckiego. To właśnie zainteresowanie Krakowem oraz uczelnią skłoniło władze UJ do podjęcia działań w celu zagoszczenia na corocznych Dniach Polskich w Odessie. Podczas wizyty przedstawiciele UJ odbyli także spotkania z Rektorem Uniwersytetu I. I. Miecznikowa, prof. Igorem Kovalem oraz dziekanem Wydziału Historycznego, prof. Wiaczesławem Kusznirem.

Wraz z konsulem generalnym RP w Odessie Joanną Strzelczyk oraz konsulem Adamem Adamczukiem złożono także kwiaty od Uniwersytetu Jagiellońskiego pod pomnikiem Adama Mickiewicza oraz tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Data opublikowania: 28.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka