Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archeolodzy z UJ powrócą do cypryjskiego Nea Pafos

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęli nowy projekt na Cyprze w 2011 roku, po tym jak otrzymali grant od Narodowego Centrum Nauki, wsparcie finansowe od Wydziału Historycznego UJ i sponsorów prywatnych.

Poprzedni sezon miał miejsce w 2012 roku. Naukowcy skupili się na terenie agory starożytnego miasta Nea Pafos, istniejącego od IV wieku p.n.e., które pełniło rolę stolicy Cypru.

- Pierwszy tydzień poświęcony był pracom nad materiałem odkrytym w poprzedniej kampanii wykopaliskowej. Liczne naczynia, głównie amfory, zostały poddane konserwacji i restauracji, wykonano dokumentację rysunkową i fotograficzną, opracowano wybrane obiekty - mówi prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie archeolodzy rozpoczęli trwające miesiąc wykopaliska skoncentrowane w centralnej partii agory rzymskiej oraz przy jej wschodnim portyku. W pierwszym rejonie przebadali m.in. studnię z okresu wczesnorzymskiego. Specjaliści oszacowali jej wiek, dzięki zabytkom, głównie ceramice, spoczywającym w jej wnętrzu. Jej głębokość wynosiła blisko 5 m.

Wśród znalezionych naczyń dominowała zastawa stołowa i naczynia gospodarcze - kuchenne, zasobowe oraz ceramika transportowa (amfory, głównie na wino i oliwę). Do najbardziej spektakularnych odkryć w 2012 roku należy zaliczyć złoty kolczyk z zakończeniem w kształcie liścia winorośli, naczynia wykonane z brązu i liczne monety.

- Spośród obiektów ołowianych warta wspomnienia jest tabliczka z inskrypcją w alfabecie greckim wzmiankującą urzędnika Seleukosa, syna agoranomosa Iouliosa Bathylosa, potwierdzająca istnienie agory na badanym terenie w czasach rzymskich - dodaje prof. Papuci-Władyka.

Projekt badań na agorze w Nea Pafos został wybrany jako jeden z pięciu i jedyny z zakresu nauk humanistycznych do filmu reklamującego działalność NCN. Natomiast postępy prac można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie projektu.

Oprac. na podst. PAP Nauka w Polsce

Fot. prof. E. Papuci-Władyka

Data opublikowania: 28.05.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron