Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zasady wyboru kandydatów na członków Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zasady wyboru kandydatów na członków Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawione przez JM Rektora UJ na posiedzeniu Senatu UJ w dniu 29 maja 2013 roku.

  1. Rada wydziału zgłasza Senatowi UJ jednego kandydata na członka Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) z grona własnych nauczycieli akademickich, dla których UJ jest podstawowym miejscem pracy oraz może zgłosić jednego kandydata na członka RGNiSW spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w innej uczelni członkowskiej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Wyboru zgłaszanych kandydatów dokonuje rada wydziału w  głosowaniu tajnym. O wyborze decyduje największa liczba głosów. W   przypadku uzyskania równej liczby głosów przeprowadza się kolejne głosowanie.
  2. Dyrektorzy/kierownicy jednostek pozawydziałowych, międzywydziałowych, między-uczelnianych i wspólnych zgłaszają Senatowi UJ jednego wspólnego kandydata na członka RGNiSW z grona własnych nauczycieli akademickich, dla których UJ jest podstawowym miejscem pracy oraz mogą zgłosić jednego wspólnego kandydata na członka RGNiSW spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w innej uczelni członkowskiej KRASP. Zebranie wyborcze dyrektorów/kierowników wskazanych wyżej jednostek zwołuje Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW). Obsługę administracyjną zebrania zapewnia Dział Organizacji. Zebranie wyborcze jest ważne, jeśli bierze w nim udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Zebranie wyborcze wybiera ze swego grona przewodniczącego zebrania i trzyosobową komisję skrutacyjną. Pkt 1 zdanie drugie, trzecie i czwarte stosuje się odpowiednio.
  3. Kandydatów należy zgłosić za pośrednictwem Działu Organizacji (Collegium Novum, p. 29) w  nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2013 r. Do zgłoszenia kandydatów dołącza się ich oświadczenia złożone zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do niniejszych Zasad wyboru.
  4. W przypadku, gdy w terminie wskazanym w pkt 3 nie zostaną prawidłowo zgłoszeni co najmniej dwaj kandydaci spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w innej uczelni członkowskiej KRASP, zgłoszenia uzupełniającego dokonuje Rektor UJ w terminie do dnia 19 czerwca 2013 r. Rektor UJ może zgłosić nie więcej niż dwóch kandydatów. Do zgłoszenia kandydatów dokonanego przez Rektora UJ pkt 3 stosuje się odpowiednio.
  5. Spośród kandydatów zgłoszonych zgodnie z pkt 1-4 Senat UJ dokonuje w głosowaniu tajnym wyboru trzech kandydatów do RGNiSW z grona nauczycieli akademickich, dla których UJ jest podstawowym miejscem pracy oraz jednego kandydata z grona nauczycieli akademickich zatrudnionych w innej uczelni członkowskiej KRASP. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów.
  6. W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez dwóch lub więcej kandydatów skutkującego niemożliwością dokonania wyboru zgodnie z pkt 5, przeprowadza się w odniesieniu do tych kandydatów dodatkowe głosowanie.
  7. Organizacja czynności wyborczych:
  1. Wybory kandydatów na członków RGNiSW przeprowadza Przewodniczący UKW na posiedzeniu Senatu UJ zwołanym nie wcześniej niż 19 czerwca i nie później niż 28  czerwca 2013 r. Komisja skrutacyjna składa się z trzech członków Uczelnianej Komisji Wyborczej wskazanych przez jej Przewodniczącego.
  2. Przeprowadza się odrębne głosowania dla kandydatów zgłoszonych z grona własnych nauczycieli akademickich i dla kandydatów zgłoszonych spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w innej uczelni członkowskiej KRASP.
  3. Po każdym głosowaniu komisja skrutacyjna sporządza protokół głosowania.
  4. Po zliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Przewodniczący UKW ogłasza wynik głosowania.
  1. Rektor UJ zgłasza kandydatów wybranych przez Senat UJ do Komisji Wyborczej KRASP w terminie do 30 czerwca 2013 r. Do zgłoszenia dołączone jest pisemne oświadczenie kandydata, o którym mowa w pkt 3.
  2. Członkostwa w RGNiSW nie można łączyć z członkostwem w:
  1. Polskiej Komisji Akredytacyjnej;
  2. Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów;
  3. Radzie Głównej Instytutów Badawczych;
  4. Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych.
  1. Członkiem RGNiSW nie może być osoba będąca założycielem uczelni niepublicznej lub pełniąca funkcję:
  1. rektora, prorektora lub kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni;
  2. kanclerza uczelni;
  3. dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk;
  4. dyrektora instytutu badawczego;
  5. prezesa lub wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk;
  6. prezesa lub wiceprezesa Polskiej Akademii Umiejętności;
  7. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju lub Narodowego Centrum Nauki.
  1. Członkiem RGNiSW może być osoba, która:
  1. korzysta z pełni praw publicznych;
  2. ma nieposzlakowaną opinię i przestrzega zasad etyki naukowej;
  3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  1. Ta sama osoba może pełnić funkcję członka RGNiSW nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.
  2. Kandydaci na członków RGNiSW nie mogą mieć w dniu rozpoczęcia kadencji więcej niż siedemdziesiąt lat.

Zasady wyboru kandydatów na członków Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z załącznikiem

Data opublikowania: 29.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron