Doktorantka z Wydziału Filozoficznego wygrała 4. edycję Salonu Naukowego

Tematyka finałowych referatów była bardzo zróżnicowana - począwszy od problemu wykrywania kłamstw w zeznaniach sądowych, przez analizę pojęcia "kobieta" w dziejach filozofii i techniczne aspekty ochrony dzieł sztuki, a skończywszy na zjawisku kosmicznych "czarnych dziur".

W kapitule konkursu zasiedli tym razem: prof. dr hab. Andrzej Mania, patron Salonu, prorektor ds. dydaktyki UJ, prof. dr hab. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ, zasłużony dla TD UJ prof. dr hab. Piotr Petelenz, Monika Koperska, członek Komisji Rewizyjnej TD UJ, oraz Gabriela Żuchowska-Zimnal, przewodnicząca Komisji Kultury TD UJ. Jury tytuł zwyciężczyni 4. edycji Salonu Naukowego TD UJ przyznało mgr Karolinie Dukale z Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ, która wygłosiła referat 'Panie sędzio, naprawdę to zrobiłem!', czyli jak tworzą się fałszywe wspomnienia. Nagrodą za zwycięstwo była gratyfikacja finansowa w wysokości 2000 zł na badania naukowe.

- Bardzo się cieszę z tej wygranej. Każdy z nas, doktorantów prowadzi trudne i często pracochłonne badania. Podobne wyróżnienia z pewnością dodają mnóstwa sił do dalszej, naukowej pracy. Wierzę, że dzięki inicjatywom, takim jak Salon Naukowy TDUJ poziom młodych, polskich naukowców i ich znaczenie w świecie będzie stale wzrastać - mówi Karolina Dukała.

Zwyciężczyni specjalizuje się w psychologii sądowej. Aktywnie uczestniczy w licznych projektach badawczych z zakresu psychologii oraz jest autorką naukowych publikacji o międzynarodowym zasięgu. Jest także organizatorką i współorganizatorką międzynarodowych konferencji, których gospodarzem jest Instytut Psychologii UJ. Współtworzy m.in. Cracow Conference of Psychology and Law. Pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pozostałe referaty wygłosili: mgr inż. Roman Gołąb (Jędrzejczyk) z Wydziału Chemii UJ - Zastosowanie opraw o kontrolowanej atmosferze do ochrony dzieł sztuki wrażliwych na fotodegradację, mgr Daria Gosek z Wydziału Filozoficznego UJ - Co to jest 'kobieta'? - O historii pewnego błędu w filozofii oraz mgr Jan Major z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ - Zobaczyć niewidzialne - jak i dlaczego szukamy czarnych dziur.

Salon Naukowy to inicjatywa Towarzystwa Doktorantów UJ, mająca na celu popularyzację badań młodych naukowców szerokiej publiczności, a także kształtowanie umiejętności wystąpień publicznych oraz rozwijanie dyskusji nad ważnymi i aktualnymi zagadnieniami z wielu dyscyplin badawczych. Prelegentami Salonu są doktoranci UJ, a audytorium wszystkie osoby zainteresowane najnowszymi osiągnięciami współczesnej nauki, zatem wstęp jest dla wszystkich otwarty.

Zwyciężczynią poprzedniej edycji została Martyna Krzykawska, doktorantka na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ za referat Światło w ciemnościach - czyli o nowym sposobie walki z nowotworami.

Data opublikowania: 26.06.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały