Prof. Józef Dulak nowym prezesem EVBO

Prof. dr hab. Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został nowym prezesem Europejskiego Towarzystwa Biologii Naczyniowej (European Vascular Biology Organisation - EVBO). Funkcję tę sprawować będzie przez najbliższe dwa lata. EVBO, skupiająca naukowców zajmujących się biologią i medycyną naczyniowa, powstała w 2006 roku. Poprzednimi prezesami EVBO byli prof. Andrew Newby (School of Clinical Sciences, University of Bristol, Wielka Brytania) oraz prof. Ingrid Fleming (Institute for Vascular Signalling, Johann Wolfgang Goethe-Universität, Frankfurt/Main, Niemcy).

Naukowcy z EVBO badają mechanizmy powstawania i funkcjonowania naczyń krwionośnych. Zdobyta wiedza wykorzystywana jest w opracowaniu nowych sposobów leczenia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy zmian związanych z wiekiem, jak np. utrata wzroku. Ta dziedzina nauki ma więc duże znaczenie interdyscyplinarne, a wyniki jej badań wzbudzają także szerokie zainteresowanie społeczne. Zainteresowania naukowe prof. Dulaka i jego zespołu (biotka.mol.uj.edu.pl/zbm/) dotyczą komórek macierzystych, biologii i medycyny naczyniowej, terapii genowej i komórkowej i ich znaczenia i zastosowania w chorobach układu krążenia, nowotworowych, nerek, cukrzycy i dystrofii mięśniowej. Prof. Dulak jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Komitetu Biotechnologii oraz Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN, doktorem honoris causa Uniwersytetu w Orleanie.

W dniach 21-24 września 2011r. w Krakowie odbył się międzynarodowy kongres 6th European Meeting for Vascular Biology & Medicine (biotka.mol.uj.edu.pl/zbm/ ). W konferencji wzięło udział ponad 300 osób z 23 krajów świata, co było sukcesem na tle poprzednich zjazdów EVBO. Współorganizatorem konferencji w 2011r. było Polskie Towarzystwo Biologii Komórki, a w skład komitetu organizacyjnego pod przewodnictwem prof. Józefa Dulaka weszli badacze z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ oraz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tegoroczne spotkanie EVBO odbywa się w Birmingham w dniach od 21 do 26 lipca 2013r, w ramach konferencji International Union of Physiological Societies .

Więcej informacji o EVBO na stronie: www.evbo.org.

Opracowała: Joanna Uchto

Data opublikowania: 01.07.2013