Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji UJ ponownie najlepszy w rankingu "DGP"

Laureatem siódmej już edycji rankingu "DGP" w kategorii wydziałów prawa wśród uczelni publicznych został po raz trzeci z rzędu Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu. Wydział uzyskał 110,5 na 115 możliwych punktów. Na kolejnych miejscach uplasował się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem Wydział Prawa i Administracji UJ otrzymał więcej punktów, np. za kadrę naukową. Stało się to możliwe m.in. dzięki zatrudnieniu dodatkowych 20 osób, wybitnych specjalistów o międzynarodowej renomie z zakresu prawa własności intelektualnej, ochrony praw autorskich, nieuczciwej konkurencji.

- W kryzysie nie można oszczędzać. Oszczędza się na czarną godzinę, gdy jest dobrze, bo wtedy jest z czego. Dlatego zdecydowałam się na ryzykowną decyzję i zwiększenie etatów. Rzeczywiście budżet mamy napięty. Ale dzięki nowej kadrze będziemy mogli wzbogacić naszą ofertę kształcenia. Od kolejnego roku akademickiego 2014/2015 otworzymy nowy kierunek - prawo własności intelektualnej - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prof. dr hab. Krystyna Chojnicka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Wydział, którym kieruje prof. K. Chojnicka, w praktyce nie ma słabych punktów. Jest najlepszy w każdym z czterech części rankingu: kadra, jakość i siła kształcenia, wymogi i jakość absolwentów. WPiA UJ jest niedościgniony także pod względem liczby osób, które zdają na aplikację prawniczą. Egzamin zalicza 71,78 proc. tych, którzy do niego podchodzą. Drugi w kolejności Uniwersytet Łódzki ma o 10 proc. wynik słabszy, a trzeci w zestawieniu Uniwersytet Warszawski uzyskał blisko 13 proc. mniej.

Prof. Krystyna Chojnicka podkreśla, że do sukcesu przyczyniła się także owocna współpraca z potencjalnymi pracodawcami. Studenci prawa odbywają trzymiesięczne praktyki - miesiąc spędzają w sądzie, a pozostałe dwa w innych instytucjach.

- Praca studenta nie ogranicza się w nich do porządkowania papierów i ścierania kurzu. Ma on powierzane odpowiedzialne zadania, które pomagają mu zdobyć wiedzę i umiejętności. Dobre praktyki są na wagę złota. Pozwalają pracodawcom wyszukać talenty, które potem często zatrudniają – mówi prof. K. Chojnicka w dalszej części wywiadu dla "DGP".

VII Ranking Wydziałów Prawa

Wydział Prawa i Administracji to najstarsza jednostka naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1364, kiedy erygowano Akademię Krakowską, na 11 katedr nowej uczelni aż 8 przeznaczono naukom prawnym. Początkowo wykładano jedynie prawo kanoniczne i prawo rzymskie.

Obecnie na Wydziale Prawa i Administracji studia odbywają się w zindywidualizowanym trybie. W planie i programie studiów, w szczególności studiów prawniczych magisterskich, przewidziano ograniczoną ilość przedmiotów obowiązkowych (np. prawo karne, prawo konstytucyjne, postępowanie cywilne sądowe) oraz przedmioty podstawowe i specjalizacyjne (wykłady monograficzne), o wyborze których decydują studenci indywidualnie, na początku roku akademickiego. Dalszą formą zindywidualizowania toku nauczania jest fakultatywność zajęć ćwiczeniowych, pozostawiająca studentowi wybór sposobu przygotowania do egzaminów. Studenci uczestniczą także w zajęciach Szkół Praw Obcych oraz w działalności Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ (koło naukowe) lub ELSA.

Data opublikowania: 02.07.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron