Absolwentki UJ laureatkami konkursu im. prof. Jerzego Jakubowskiego

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie ogłosił wyniki V edycji Konkursu im. prof. dr. hab. Jerzego Jakubowskiego na najlepszą pracę magisterską dotyczącą problemów sądownictwa polubownego (arbitrażowego) i mediacji.

Dwa pierwsze miejsca zajęły absolwentki studiów prawniczych na UJ:

• I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 10.000 zł otrzymała Katarzyna Kempa za pracę pt. "Limits of judicial intervention in pending arbitral proceedings. Is arbitral autonomy threatened by the recent decisions of the European Court of Justice?" napisaną pod kierunkiem dr. Marcina Spyry;
  • II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 7.000 zł otrzymała Gabriela Pagacz za pracę „Klauzula porządku publicznego w międzynarodowym arbitrażu handlowym", która powstała pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Szumańskiego.

Prace laureatów zostaną opublikowane.

Konkurs im. prof. Jerzego Jakubowskiego odbywa się co dwa lata i cieszy się dużym prestiżem w polskim środowisku arbitrażowym. Zajęcie dwóch pierwszych miejsc przez absolwentów UJ świadczy o tym, że to nasza Uczelnia wysuwa się na pierwszą pozycję w dziedzinie, w której do tej pory za lidera uważany był Uniwersytet Warszawski.

Celem konkursu im. prof. Jerzego Jakubowskiego jest propagowanie znaczenia sądownictwa polubownego i mediacji poprzez popularyzowanie wśród studentów wiedzy o prawie handlowym oraz pozasądowych metodach rozstrzygania sporów, w tym także gospodarczych. Konkurs ma także pobudzić inicjatywę podejmowania przez studentów w Polsce prac badawczych i gromadzenia dokumentacji naukowej dotyczącej prawa handlowego, sądownictwa polubownego oraz alternatywnych metod rozstrzygania sporów krajowych i międzynarodowych.

Data opublikowania: 04.07.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka