Dziedzictwo kulturowe Krakowa - nowe studia podyplomowe

Podyplomowe studia Dziedzictwo kulturowe Krakowa są nową propozycją studiów interdyscyplinarnych, podczas których zostaną przedstawione dzieje, dziedzictwo kulturowe oraz współczesne problemy Krakowa na tle regionu i państwa.

Studia te mają na celu umożliwić słuchaczom kompleksowe poznanie Krakowa z perspektywy różnych dziedzin nauki, zaprezentowane przez kadrę najlepszych specjalistów, m.in. z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archeologicznego. Wykładowcami będą: prof. Franciszek Ziejka, prof. Krzysztof Zamorski, prof. Andrzej Banach, prof. Marek Walczak, dr Marcin Starzyński, Michał Niezabitowski, Jacek Salwiński, Emil Zaitz, Bożena Urbańska, Piotr Hapanowicz.

Propozycja studiów adresowana jest do absolwentów wyższych uczelni z tytułem licencjata i magistra, którzy ukończyli dowolny kierunek studiów. W szczególności oferta jest kierowana do: nauczycieli, przewodników turystycznych, muzealników, bibliotekarzy, pracowników instytucji kulturalnych, urzędników administracji samorządowej, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o dawnym i współczesnym Krakowie. Absolwenci studiów, znający historię i współczesność Krakowa, będą mieli większą szansę na aktywne kształtowanie wizerunku i przestrzeni miasta. Zajęcia będą prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w zabytkowych wnętrzach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Po zakończeniu studiów słuchacz otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Jednostka prowadząca studia: Instytut Historii UJ

Nazwa studiów podyplomowych: Dziedzictwo kulturowe Krakowa

Opłata za studia podyplomowe: 2200 PLN

Adres: ul. Gołębia 13, 31-007 Kraków, telefon (12) 663 1456, fax (12) 421 7710

e-mail: bozena.kleczar@uj.edu.pl, www: http://jazon.hist.uj.edu.pl

Liczba semestrów: 2, liczba godzin: 200

Kryteria kwalifikacji słuchaczy: kolejność zgłoszeń

Limit przyjęć: min. 25 osób, maks. 100 osób

Termin składania dokumentów: od 15.11.2011 do 31.01.2012

Zajęcia będą odbywać się w soboty 3 razy w miesiącu w godzinach 9.00-18.00

Wymagane dokumenty: kwestionariusz osobowy, odpis dyplomu studiów wyższych wydany przez uczelnię, 2 fotografie, dowód wpłaty czesnego (informacja w sprawie opłat: w sekretariacie IH), dowód osobisty do wglądu. Dokumenty należy złożyć osobiście w białej, wiązanej teczce tekturowej (nie opisywać).

Program studiów:

Prehistoria Krakowa  – zaliczenie z oceną

Kluczowe procesy dziejowe Krakowa  – zaliczenie z oceną

Wybitne postacie w dziejach Krakowa  – zaliczenie

Ustrój, prawo i samorząd miejski Krakowa na przestrzeni dziejów  – zaliczenie

Architektura i sztuka Krakowa  – zaliczenie z oceną

Dzieje nauki i szkolnictwa krakowskiego ze szczególnym uwzględnieniem Uniwersytetu Jagiellońskiego  – zaliczenie

Życie literackie i kulturalne Krakowa  – zaliczenie z oceną

Muzea, archiwa i biblioteki Krakowa  – zaliczenie

Ludność i społeczeństwo Krakowa w perspektywie historycznej  – zaliczenie

Gospodarka Krakowa (od średniowiecza do czasów współczesnych)  – zaliczenie

Rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa  – zaliczenie