"Lubię się dzielić" - akcja na rzecz transplantacji

Ruszyła akcja społeczna na rzecz transplantacji nerek i donacji osób spokrewnionych pod hasłem "Lubię się dzielić" zorganizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie. Akcja jest objęta patronatem honorowym Rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka.

Akcja jest odpowiedzią na apele organizacji wspierających pacjentów z niewydolnością nerek i ekspertów w dziedzinie transplantologii, którzy zwracają uwagę jak korzystną metodą leczenia nerkozastępczego jest przeszczep - szczególnie od dawcy żywego. Akcja ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji o transplantacji jako metodzie leczenia i przyczynić się do zwiększenia liczby przeszczepów rodzinnych w Małopolsce.

W Polsce 1570 osób ze schyłkową niewydolnością nerek czeka na przeszczep. Wszczepienie zdrowej nerki oznacza dla nich powrót do sprawności fizycznej i aktywności zawodowej. Udana transplantacja nerki jest - zdaniem specjalistów - najlepszą i najtańszą formą leczenia nerkozastępczego dla chorego z nieodwracalną niewydolnością nerek. Niestety, mimo że liczba osób oczekujących na przeszczep rośnie, nie zwiększa się liczba dawców. W Polsce wciąż zbyt mało mówi się o przeszczepie jako metodzie leczenia, bardzo rzadko wykonywane są pobrania od dawców żywych Tymczasem oddanie zdrowej nerki nie stwarza ryzyka dla donatora. Szereg szczegółowych badań chroni dawcę i biorcę minimalizując niebezpieczeństwo, a korzyści dla biorcy przeszczepu rodzinnego są ogromne, dlatego na świecie tak popularne jest dawstwo od osób spokrewnionych z chorym.

Data opublikowania: 31.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka