Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego rosyjskim dzieciom

Cykl wykładów, cieszących się wśród dzieci szczególnym powodzeniem, poprowadzili naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego - doktorantka Monika Koperska i doktor Jakub Milczarek.

Już na początku pokazu Monika Koperska przykuła uwagę dzieci przychodząc na zajęcia ze strasznie brudnymi rękami. Jakub Milczarek razem z dziećmi postanowił poszukać najlepszych metod usuwania brudu. Miały w tym pomóc konwencjonalne eksperymenty w zlewkach oraz odgrywany przez dzieci teatrzyk mikroskopowy, w czasie którego same miały okazję wcielić się w rolę cząsteczek. Pierwszy teatrzyk miał na celu wyjaśnienie czemu wszelkie związki rozpuszczają się lepiej, gdy woda jest ciepła. Kolejny eksperyment pokazał, w jaki sposób chemicy widzą działanie mydła. Otóż jego długie łańcuchy łączą się z jednej strony z brudem, a z drugiej z wodą. Są bardzo silne i dzięki temu brud może oderwać się od powierzchni.

- Dzieci i brud od zawsze były nierozłącznymi przyjaciółmi. Małe dłonie już w chwilę po umyciu nadają się do kolejnego, a dziecięce ubranka szybko pokrywają niewytłumaczalne plamy. Jak sobie z tym radzić? Na prowadzonych przez nas wykładach pokazaliśmy, jak działa chemia, kiedy wodą, mydłem, detergentami i innymi sposobami pozbywamy się brudu - mówi Monika Koperska.

Kolejne wykłady poprowadził dr Rafał Garlacz, kustosz Muzeum Zoologicznego UJ, który podczas warsztatów tłumaczył jak wygląda praca w mrowisku. Podczas jego prezentacji dzieci miały szansę poczuć się jak owady i wykonywać zadania mrówek pracując w grupie. Z Krakowa do Moskwy przyjechała również Beata Stożek z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz wielu innych znakomitych naukowców z polskich ośrodków badawczych. W warsztatach wzięło udział ponad 2000 dzieci.

Uniwersytet Dzieci to organizacja non-profit założona w Polsce w 2007 r. Jej głównym celem jest rozwój i utrzymanie zainteresowania dzieci w nauce. Zajęcia prowadzą wykładowcy z prestiżowych uczelni oraz specjaliści z wielu dziedzin wiedzy. W blokach wykładów nauczyciele angażują dzieci w nietypowe doświadczenia i eksperymenty.

Data opublikowania: 05.11.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały