Wykład Shing-Tung Yau z Uniwersytetu Harvarda

17 maja 2010 r. prof. Shing-Tung Yau z Uniwersytetu Harvarda, medalista Fieldsa z 1983 r., laureat tegorocznej Nagrody Wolfa, wygłosił wykład Coupled system of Hermitian metrics with Hermitian Yang-Mills system. Prof. Yau uważany jest za jednego z największych matematyków naszych czasów, udowodnił m.in. hipotezę stanowiącą jedną z podstaw teorii superstrun, według której świat jest zbudowany nie z cząstek, lecz z jeszcze mniejszych pętelek drgających w dziesięciu wymiarach. Przed wykładem prof. Yau odbyła się w Instytucie Matematyki jednodniowa konferencja przygotowawcza poświęcona jego dokonaniom w matematyce i fizyce. Wykłady, mające charakter przeglądowy i przeznaczone dla szerokiej publiczności matematycznej, wygłosili: Piotr Bizoń (Instytut Fizyki UJ), Zbigniew Błocki, Sławomir Dinew, Grzegorz Kapustka, Sławomir Kołodziej i Nuno Romao.

fot. Anna Wojnar
Data publikacji: 21.05.2010