Techniki rentgenowskie w badaniach obiektów dziedzictwa kulturowego

W dniach 13-16 maja 2010 roku odbyła się w Krakowie trzecia konferencja „Techniki rentgenowskie w badaniach obiektów dziedzictwa kulturowego”. W tym roku motywem wiodącym spotkania były badania dzieł Rembrandta i jego uczniów. Organizatorem konferencji, która miała miejsce w Collegium Maius, był Wydział Chemii UJ, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN oraz Komisja Crystallography in Art. and Cultural Heritage Międzynarodowej Unii Krystalograficznej. W spotkaniu wzięli udział konserwatorzy i historycy dzieł sztuki oraz naukowcy z Polski i wielu krajów Europy. W czasie tej interdyscyplinarnej konferencji przedstawiciele nauk ścisłych mięli okazję usłyszeć o badaniach stylistycznych prowadzonych przez historyków sztuki, o problemach które napotykają w codziennej pracy konserwatorzy dzieł sztuki, jak również mogli zapoznać się z aktualnym stanem badań nad znajdującymi się w polskich kolekcjach dziełami Rembrandta i jego uczniów.

W drugim dniu spotkania fizycy i chemicy z polskich i zagranicznych laboratoriów przedstawili możliwości nauk ścisłych w zastosowaniu do badań obiektów dziedzictwa kulturowego. Szczegółowy program spotkania znajduje się na stronie http://www.heritagescience.pl/workshop

Alicja Rafalska-Lasocha

Data publikacji: 24.05.2010