Dzień Krwi

W ramach obchodów 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego, w sobotę 22 maja 2010 r. od godz. 10.00 do 16.00 na Małym Rynku w Krakowie, zorganizowano „Dzień Krwi”, podczas którego mieszkańcy Krakowa mieli okazję dowiedzieć się o roli krwi w organizmie człowieka, wskazaniach do leczenia preparatami krwiopochodnymi oraz znaczeniu transplantacji szpiku w leczeniu chorób nowotworowych krwi.

W tym dniu mieszkańcy Krakowa i okolic mieli możliwość m.in.: wykonania bezpłatnego badania morfologii krwi, które jest podstawowym badaniem diagnostycznym w medycynie, mogącym przyczynić się do wykrycia wielu chorób i nieprawidłowości zachodzących w organizmie, wyniki badań były przekazywane wkrótce po pobraniu krwi. Była także możliwość wpisania się na listę potencjalnych dawców szpiku kostnego. Oddawano także krew.

Odbyły się  pokazy ratownictwa medycznego, koncerty i występy artystyczne m.in.: Macieja Mika z zespołem, Blue Machine, Promyków Słońca i innych. Na zakończenie obchodów 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego ok. godz. 15.00 miał miejsce koncert Jacka Wójcickiego i Anny Szałapak.

Obchody 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego były objęte honorowym patronatem Ministera Zdrowia. Akcję wspierali Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiele instytucji społecznych i akademickich.

Data publikacji: 25.05.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki