Uroczystość nadania godności doktora honoris causa UJ profesorowi Rudiemu van Eldikowi

26 maja 2010 roku odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, w czasie którego nadano godność doktora honoris causa UJ wybitnemu chemikowi profesorowi Rudiemu van Eldikowi z Uniwersytetu w Erlangen-Nurnberg w Niemczech.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doctora honoris causa Panu Profesorowi wystąpili profesorowie Wydziału Chemii w marcu 2009 roku. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego po zapoznaniu się z uchwałą Rady Wydziału Chemii z dnia 14 maja 2009 roku, jak i recenzjami prof. dr. hab. inż. Jerzego Błażejowskiego i prof. dr. hab. med. Bogdana Marcińca, popartych uchwałami Senatu Uniwersytetu Gdańskiego i Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, postanowił przyznać profesorowi Rudiemu van Eldikowi godność doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w szczególności za:

• wkład w badania nad mechanizmami reakcji nieorganicznych o podstawowym znaczeniu dla procesów biochemicznych, katalitycznych i środowiskowych;
  • opracowanie i wdrożenie nowych metod z zakresu wysokociśnieniowych technik spektroskopowych i kinetycznych co istotnie przyczyniło się do rozwoju badań podstawowych;
  • wybitne osiągnięcia w zakresie kształcenia młodej międzynarodowej kadry chemicznej oraz propagowanie wiedzy chemicznej w społeczeństwie;
  • wieloletnią, ścisła współpracę z polskim środowiskiem chemicznym, a w szczególności promowaniem młodych polskich chemików na forum światowym.

Więcej informacji o osobie i osiągnięciach naszego nowego doktora honoris causa w poniższych dokumentach:

oraz na stronie Uniwersytetu w Erlangen-Nurnberg.

Data publikacji: 27.05.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki