Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program "Konstelacja lwa" - UJ wspiera studentów mających problemy psychiczne

Konstelacja lwa27 maja 2010 roku w siedzibie Biura ds. Studentów Niepełnosprawnych odbyła się konferencja prasowa, w czasie której przedstawiono program wsparcia adaptacyjnego dla studentów UJ chorujących psychicznie. Jest to wyjątkowa i jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Spotkanie z dziennikarzami było także okazją do zaprezentowania Biura i jego technicznych możliwości. Na zdjęciach w załączonym fotoreportażu można zobaczyć specjalistyczny sprzęt potrzebny w pracy Biura i w jego programach pomocy studentom niepełnosprawnym.

Jak powstał program wsparcia adaptacyjnego dla studentów UJ chorujących psychicznie "Konstelacja lwa"?

Lew stał się symbolem programu. Lew symbolizuje odwagę, siłę, zdolność pokonywania trudności.  W Polsce trzeba mieć dużo odwagi, aby otwarcie mówić o chorobie psychicznej. Trzeba mieć tej odwagi jeszcze więcej, aby mówić o własnej chorobie innym.

Podczas dekady działania Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdzono znaczący wzrost liczby studentów chorujących psychicznie lub zagrożonych chorobą. Problem ten został zauważony w szczególności w latach 2008 – 2009, tj. w czasie poszerzenia oferty wsparcia edukacyjnego ze strony BON dla studentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, również z chorobami psychicznymi. W porównaniu do roku 2007 liczba studentów z tego typu problemami wzrosła dziesięciokrotnie i aktualnie jest najliczniejszą grupą wśród beneficjentów Biura stanowiąc 15% osób wymagających wsparcia. W wyniku analizy zgromadzonych danych wyraźnie widać wzrost osób poszukujących wsparcia psychologicznego na skalę większą niż dotychczasowe możliwości BON UJ lub wręcz potrzebujących kompleksowej pomocy medycznej, albo połączenia obu form wsparcia. Tendencja ta w pełni odpowiada wnioskom zawartym w "Małopolskim Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego", realizowanego w latach 2004-2008. W dokumencie tym odnotowano wyraźny wzrost liczby osób mających problemy psychiczne w regionie małopolskim w stosunku do lat wcześniejszych. Wskazano także tendencję wzrostową osób wymagających wsparcia ze względu na choroby psychiczne w kolejnych latach. Dlatego Uniwersytet Jagielloński postanowił zareagować na pojawiające się wyzwanie związane z chorującymi studentami i stało się to podstawą do opracowania niniejszego programu.

Cele programu

Celem ogólnym projektu jest zaoferowanie studentom UJ chorującym psychicznie kompleksowego wsparcia, które pozwoli im studiować pomimo doświadczania problemów wynikających z choroby.

Cele szczegółowe to:

  • Objęcie szerokim wsparciem psychologicznym studentów z chorobami psychicznymi;
  • Zaoferowanie studentom chorującym zindywidualizowanych programów szkoleniowych nastawionych na maksymalne wykorzystanie ich potencjału związanego z procesem kształcenia i funkcjonowania w społeczeństwie wiedzy;
  • Otwarcie niniejszej strony internetowej, która służy większemu zrozumieniu problemów jakie mają chorujący studenci oraz popularyzuje rzetelną wiedzę na temat chorób psychicznych i ich konsekwencji,
  • Przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi w środowisku akademickim.

Upowszechnianie

Projekt kładzie duży nacisk na działania upowszechniające rzetelną wiedzę w zakresie tej problematyki w bezpośrednim otoczeniu studentów z chorobami psychicznymi, tj. wśród szeroko rozumianej społeczności akademickiej, co z jednej strony ma na celu przełamywanie istniejących stereotypów, a z drugiej ma charakter profilaktyczny i trafiać będzie do osób potencjalnie zagrożonych chorobą. Poprzez powyższe działania Uniwersytet Jagielloński pragnie skutecznie pomóc studentom w procesie kształcenia tak, aby z powodu choroby nie rezygnowali ze studiów, które dają im szansę na normalne funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wiedzy i uzyskanie zatrudnienia adekwatnego do nabytego w trakcie studiów wykształcenia. Uniwersytet pragnie zmniejszyć konsekwencje związane z funkcjonowaniem osób chorych psychicznie w społeczności akademickiej, włącznie z konsekwencjami najbardziej dramatycznymi. Działania te mają służyć także propagowaniu zdrowia psychicznego i zapobiegać chorobom psychicznym, co dobitnie wyraża Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie zdrowia psychicznego (2008/2209(INI):„zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne to główne elementy jakości życia pojedynczych osób i całego społeczeństwa” a „zapobieganie, wczesne wykrywanie, interweniowanie i leczenie zaburzeń psychicznych znacznie zmniejsza ich osobiste, finansowe i społeczne konsekwencje”. Powyższy cytat znakomicie oddaje ducha niniejszego projektu, który zakłada działania profilaktyczne połączone z konkretnym wsparciem dla beneficjentów ostatecznych. Jednocześnie prowadzone są działania na rzecz zwiększenia świadomości związanej z chorobami psychicznymi. W konsekwencji stworzy to wybranej grupie beneficjentów warunki do lepszego funkcjonowania w ramach uczelni, kontynuacji studiów w lepszej kondycji psychicznej, a co za tym idzie, zwiększenia szans na zatrudnienie po ich zakończeniu. Myślenie w tym duchu nastawione jest na likwidację lub minimalizowanie obszaru wykluczenia społecznego w ramach dużej instytucji edukacyjnej. Z jednej strony proces ten przebiega poprzez wzmocnienie psychiczne konkretnej grupy osób chorujących, a z drugiej poprzez oddziaływanie na otoczenie tych osób, czyli szeroką społeczność akademicką.

Szerszy materiał informacyjny na temat projektu przygotowany przez BON UJ

Strona projektu: www.konstelacjalwa.pl

Data publikacji: 28.05.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron