Konferencja "Buszujący w śmieciach. Powrót"

W dniach 12-13 marca 2015 roku w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyła się ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa Buszujący w śmieciach. Powrót. To druga edycja konferencji, organizowanej przez Dyskusyjny Klub Filmoznawców UJ w marcu 2013 roku, która cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko akademickiego środowiska filmoznawczego, ale i fandomu. Referenci starali się zdiagnozować przyczyny coraz wyraźniejszego zacierania się granic między kulturą wysoką i niską, kinem "dobrym" i "złym" oraz zastanowić się nad rolą krytyka filmowego, do której większość z nich się przygotowuje, mającego w świecie niejasnych kryteriów opisywać i oceniać dzieła często bardzo kontrowersyjne estetycznie. Zakres tematyczny wygłoszonych referatów obejmował analizę wybranych filmów klasy B oraz nieudanych blockbusterów, a także socjologiczną i kulturoznawczą analizę fenomenu kultowości „kina niskich lotów". W tym roku zakres tematyczny został poszerzony również o seriale telewizyjne, adaptacje gier i wywrotową teorię filmu, przede wszystkim Nową Historię Kina.

Konferencję otworzył dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ prof. Jacek Ostaszewski, oraz dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych prof. Krzysztof Loska, którzy przecięli biało-czerwoną taśmę ostrzegawczą pełniącą rolę wstęgi. Referaty studentów poprzedził wykład dr. hab. Tomasza Majewskiego, prof. UJ, który opowiadał o amerykańskich nawiązaniach w radzieckich muzycznych komediach kołchozowych. Na zakończenie pierwszego dnia w Klubie pod jaszczurami odbyła się debata pomiędzy prof. Majewskim, a dr. Tomaszem Majkowskim z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ na temat metod analizy "złego kina" oraz jego miejsca w badaniach uniwersyteckich. Dzień drugi zakończył się debatą o recepcji i dystrybucji B-klasowego kina w Polsce (przede wszystkim o rynku VHS), w której brali udział Jacek Dziduszko (Pora Zwyrola), Krystian Kujda (VHS Hell) oraz Patryk Tomiczek (FF Cropp Kultowe). Po rozmowie uczestnicy konferencji obejrzeli film Zagłada robotów (1986, reż. Tim Kincaid), uznany jednym z najgorszych filmów w historii kina.

fot. Materiały organizatorów
Data publikacji: 23.03.2015