Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks budynków ma mieć 109 685 m kw. powierzchni użytkowej. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, poradnie specjalistyczne oraz część dydaktyczno-administracyjna. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczna (przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej), lecznicza (w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego), dydaktyczna (służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej) i naukowa (pozwalającą na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu).

Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi ponad 1,2 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze będą pochodzić ze środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego powinna zakończyć się w kwietniu 2019 roku. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Link do materiału wideo