Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ranking URAP: Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

Twórcy rankingu uznali UJ za najlepszy ośrodek akademicki w kraju (Fot. Anna Wojnar)

W najnowszej edycji University Ranking by Academic Performance (URAP) Uniwersytet Jagielloński zajął najlepsze miejsce wśród polskich uczelni. Twórcy rankingu uznali UJ za najlepszy ośrodek akademicki w kraju. W klasyfikacji europejskich szkół wyższych najstarsza polska uczelnia plasuje się na 132. na miejscu, w rankingu światowym na 297. pozycji. Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Warszawski (160. uczelnia na Starym Kontynencie i 367. na świecie), Akademia Górniczo-Hutnicza (odpowiednio 242. i 545.), Politechnika Warszawska (odpowiednio 279. i 632.) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (odpowiednio 307. i 708.) . W zestawieniu zostało uwzględnionych 40 polskich uczelni.

Czołówkę rankingu zdominowały uczelnie amerykańskie. W pierwszej piętnastce sklasyfikowano ich aż dziesięć. Za najlepszą uczelnię na świecie uznano Uniwersytet Harvarda. Za nim uplasował się Uniwersytet w Toronto, a trzecie miejsce zajął Uniwersytet Oxfordzki.

URAP przygotowywany jest od 2009 roku przez Bliskowschodni Uniwersytet Techniczny w Ankarze. Uczelnie oceniane są na podstawie sześciu kategorii. Autorzy rankingu biorą pod uwagę liczbę artykułów, działalność naukową, publikacje w czołowych czasopismach naukowych, cytowalność mierzoną liczbą najbardziej popularnych publikacji i współpracę międzynarodową.

Data opublikowania: 16.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron