Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czy mnich ubiera się u Prady?

Czy mnich ubiera się u Prady?

11-13 grudnia 2015 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja buddologiczna zorganizowana przez trzy koła naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konferencja pt. „Mnich ubiera się u Prady? Doktrynalne i moralne kontrowersje w buddyzmie i wokół buddyzmu." zorganizowana została przez trzy studenckie koła naukowe: Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji,  Koło Naukowe "OKoło" oraz Dalekowschodnie Koło Naukowe z dwóch jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego: Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji oraz Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Spotkanie oficjalnie otwarła kierownik Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ prof. Marta Kudelska. Zwróciła ona uwagę, że inicjatorami konferencji byli studenci buddologii, a celem wydarzenia jest wymiana refleksji na temat różnych twarzy buddyzmu, „rozumianego jako filozofia, religia, doktryna, która od ponad dwóch tysięcy lat funkcjonuje w różnych zmieniających się formach w krajach azjatyckich, a w ostatnich stu latach jest coraz bardziej aktywna w Europie i w Ameryce". Jak wyjaśniła przedstawicielka organizatorów, Jagoda Khatri, logotyp konferencji zawiera stopę, która we wczesnym buddyzmie symbolizowała samego Buddę, z symbolem Wi-Fi pośrodku, który nawiązuje do współczesności oraz z paznokciami pomalowanymi w kolory flagi panbuddyjskiej, niedokładnie wpisaną w kwadrat, co symbolizuje wyjście poza schematy.

Inaugurujący konferencję wykład pt. Polityczny buddyzm – buddyzm w polityce. Perspektywa Dyplomatyczna wygłosił prof. Piotr Kłodkowski z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, orientalista, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach. Jak na wstępie zaznaczył, „buddyzm niekoniecznie rekomenduje angażowanie się w bieżącą politykę, ale istnieją w nim zalecenia dotyczące dobrego i sprawiedliwego zarządzania", ponadto, podobnie jak inne doktryny religijne i filozoficzne, podlega on bardzo różnym interpretacjom. W tym kontekście, prelegent omówił samopoświęcenie jako jeden ze sposobów reakcji buddystów na niesprawiedliwość otaczającego świata. Ta zakorzeniona w religijnych tekstach buddyjskich idea znajduje najbardziej radykalny wyraz w aktach samospalenia, które w XX w. były szczególnie licznie praktykowane w Wietnamie, a w ostatnim czasie w Tybecie. Osobnym zagadnieniem jest wykorzystanie tradycji buddyjskiej w klasycznej walce politycznej jako narzędzia budowania i obrony własnej, odrębnej tożsamości. Jako główne przykłady podane zostały skierowana przeciwko mniejszości muzułmańskiej działalność kontrowersyjnego birmańskiego mnicha Ashina Wirathu, a także rozwój skrajnego politycznego buddyzmu na Sri Lance. U podłoża tych zjawisk, potępianych przez wielu buddystów, często leży ścisły związek tożsamości etnicznej z tożsamością religijną, który, jak podkreślił prof. Kłodkowski, powszechnie występuje w wielu religiach w różnych częściach świata.

Ostatnia część wykładu poświęcona była roli buddyzmu w relacjach międzynarodowych, szczególnie pomiędzy Indiami i Chinami, w tym we współzawodnictwie między tymi mocarstwami we Wschodniej Azji. W tym kontekście buddyzm wykorzystywany jest zwłaszcza przez New Delhi w charakterze soft power, co umożliwia częściowe równoważenie wpływów silniejszego ekonomicznie Pekinu.

Referaty wygłoszone w czasie kolejnych dni konferencji naświetliły uczestnikom szerokie spektrum problematyki związanej zarówno z samym buddyzmem, jak i z buddologią. Referaty o tematyce historycznej, dotyczące buddyzmu w różnych krajach i epokach, przeplatały się z zagadnieniami przekrojowymi i współczesnymi, dotyczącymi m.in. różnych aspektów relacji buddyzmu z innymi wyznaniami, roli buddyzmu w kulturze Wschodu i Zachodu, roli kobiet w buddyzmie, czy też wyzwań cywilizacyjnych, z którymi mierzy się dzisiaj tradycja buddyjska, w tym problemu sekularyzacji i komercjalizacji, co dało uczestnikom szansę znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy mnich faktycznie „ubiera się u Prady".

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron