Ambasador Irlandii gościem „Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych"

12 stycznia 2016 r. przebywający z oficjalną wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim ambasador Irlandii w Polsce dr Gerard Keown wygłosił w Collegium Novum wykład zatytułowany The Global Island – Ireland's Place in a Changing World. Spotkanie było częścią organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Cyklu „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne".

Swoje wystąpienie ambasador rozpoczął od krótkiego wprowadzenia słuchaczy w specyfikę pracy dyplomatycznej. Przedstawił także genezę tytułu wykładu, nawiązującego do opublikowanego w 2015 roku dokumentu określającego politykę zagraniczną Irlandii, The Global Island: Ireland's Foreign Policy for the Changing World.

W dalszej części wykładu dr Gerard Keown krótko przedstawił pięć zasadniczych obszarów tematycznych dyskutowanych w tym dokumencie. Charakteryzując obszar pierwszy („Ludzie"), naszkicował założenia dotyczące opieki nad pozostającymi poza granicami kraju obywatelami Irlandii, współpracy z irlandzką diasporą oraz promocji kultury irlandzkiej. W obszarze drugim („Wartości") wskazał kwestie związane z zaangażowaniem Irlandii w pomoc krajom potrzebującym wsparcia, programy rozwojowe, ochronę praw człowieka oraz działania na rzecz pokoju, rozbrojenia i bezpieczeństwa w świecie, szczególnie podkreślając znaczenie ONZ oraz UE dla umocnienia pozycji Irlandii w tych wszystkich działaniach. Następnie ambasador omówił pokrótce obszar trzeci („Dobrobyt"), uwzględniający w kontekście globalnym takie kwestie, jak miejsca pracy kreowane głównie dzięki rozwojowi handlu, turystyki i edukacji, a także dzięki inwestycjom oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Irlandii. Prezentując obszar czwarty („Miejsce w Europie"), dyplomata zwrócił uwagę na fundamentalne dla wszystkich pięciu obszarów znaczenie członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej, dającego możliwość nie tylko dbania o interesy państwa, ale także wpływania na kształt unijnej polityki oraz stwarzającego większe możliwości działania na arenie międzynarodowej. Na koniec, nawiązując do wybranych przykładów działań dyplomacji irlandzkiej, takich jak na przykład Festiwal PolskaÉire czy organizowane na całym świecie obchody Dnia św. Patryka, dr G. Keown przedstawił obszar piąty („Wpływ") przede wszystkim jako sferę mogącą się rozwijać wyłącznie dzięki kontaktom międzyludzkim, w której ważne są działania należące do zakresu dyplomacji kulturalnej oraz dyplomacji publicznej.

Wystąpienie ambasadora Irlandii w Polsce, zawierające również wątki osobiste – między innymi wspomnienia z pierwszej podróży Gościa do naszego kraju w 1990 roku – wzbudziło ogromne zainteresowanie słuchaczy, a ożywiona dyskusja trwała także po oficjalnym zakończeniu spotkania.

Relacja z wykładu: dr hab. Renata Czekalska

Zdjęcia: Anna Wojnar

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ