Z czego i jak zbudowany jest świat?

Wykład inaugurujący trzecią edycję cyklu "Bliżej nauki" wygłosił 8 marca prof. Stanisław Kistryn.

Pytania o strukturę materialną świata i sił, które odpowiadają za jego istnienie nurtują ludzkość od najdawniejszych czasów. Już w starożytności pojawiły się pierwsze idee sugerujące, że materia zbudowana jest hierarchicznie, z coraz mniejszych składników, które oddziałują ze sobą na niezbyt wiele sposobów. Ten pogląd nabierał stopniowo coraz silniejszych podstaw obserwacyjnych i ewoluował do teorii, które dziś określamy jako model standardowy cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych.

W swoim wykładzie prof. Kistryn omówił drogę poznania materialnego świata przez filozofów i naukowców z kręgu kultury europejskiej, od czasów starożytnej Grecji do dnia dzisiejszego. Przedstawił fascynujące dokonania ludzkiej myśli, z których wynika dzisiejszy obraz materii i sił w przyrodzie, a także opowiedział o narzędziach, którymi współczesna fizyka badania te kontynuuje. Zasygnalizował także pytania, na które nauka wciąż odpowiedzi poszukuje.

Profesor dr hab. Stanisław Kistryn jest fizykiem doświadczalnym w Zakładzie Fizyki Jądrowej Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego głównym polem zainteresowań jest precyzyjne badanie szczegółów oddziaływań jądrowych w układach kilku nukleonów, w szczególności tzw. sił trójciałowych. Pozostałe obszary jego pracy badawczej obejmują testowanie fundamentalnych symetrii oddziaływań elementarnych, badanie mechanizmów reakcji jądrowych oraz zastosowania metod i technik fizyki jądrowej w różnych dziedzinach nauki. Jest koordynatorem międzynarodowej grupy eksperymentalnej fizyki kilku nukleonów, obejmującej badaczy z Polski, Holandii, Niemiec, Włoch, Portugalii, Japonii, Indii, USA. Od roku 2012 pełni w Uniwersytecie Jagiellońskim funkcję prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau