Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koncert mocarstw w Azji Wschodniej?

Koncert mocarstw w Azji Wschodniej?

8 kwietnia 2016 r. w Librarii Collegium Maius UJ odbył się wykład prof. Marka Beesona z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Prelekcja, zatytułowana "Australia's Foreign Policy Dilemma: China, the US, or Both?", poświęcona była polityce zagranicznej Australii w kontekście rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Wykład stanowił część seminarium, które otworzył prorektor UJ prof. dr hab. Andrzej Mania, przewodniczący krakowskiego oddziału i wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

W trakcie wykładu, prof. Beeson przedstawił obecną sytuację geopolityczną Australii, która z jednej strony związana jest sojuszem polityczno-militarnym ze Stanami Zjednoczonymi, z drugiej zaś staje w obliczu wzrostu potęgi i wpływów w regionie, bliższego geograficznie mocarstwa, którym jest Chińska Republika Ludowa.

Podstawę bezpieczeństwa Australii od dawna stanowi pakt ANZUS, zawarty ze Stanami Zjednoczonymi i Nową Zelandią.  Jednak w sferze ekonomicznej, kraj ten jest coraz silniej związany z partnerami wschodnioazjatyckimi, wśród których najistotniejsze są Chiny.  Prelegent szczegółowo przedstawił relacje gospodarcze swojej ojczyzny z Państwem Środka, wśród których na pierwszy plan wysuwają się w ostatnim czasie chińskie inwestycje na australijskim rynku nieruchomości.

Prof. Beeson zwrócił uwagę, że w ostatnich latach USA postanowiły przeorientować swoją strategię polityki zagranicznej, poświęcając więcej uwagi Azji Wschodniej. W tym kontekście, Australia jako sojusznik tego kraju planuje rozwinąć swój potencjał zbrojny, m.in. dokonując zakupu nowych systemów broni ofensywnej, w tym okrętów podwodnych i bombowców. Zdaniem prof. Beesona, gdyby w przyszłości doszło do otwartego konfliktu pomiędzy mocarstwami, jego kraj i tak nie odegrałby większej roli militarnej, dlatego lepiej, żeby zajął on w swoim regionie pozycję zbliżoną do Szwajcarii w Europie – państwa neutralnego, które swoje wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa koncentruje na obronie, i którego atakowanie jest – także z przyczyn geograficznych - po prostu nieopłacalne. 

W swoim wykładzie prof. Beeson rozważał również możliwości przyszłego rozwoju sytuacji w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Jednym z prawdopodobnych scenariuszy jest powstanie „koncertu mocarstw" podobnego jak w XIX-wiecznej Europie po Kongresie Wiedeńskim. Główne role odegrałyby w nim USA, Chiny i, najprawdopodobniej, Japonia oraz Indie (być może także inne państwa). Prelegent dość pozytywnie ocenił taką perspektywę, która sprzyjałaby stabilności w regionie. Jednak – jak zwrócił uwagę – zastanawiające jest, w jakim stopniu możliwa jest pokojowa koegzystencja dwóch światowych mocarstw przekonanych o swojej wyjątkowej roli dziejowej – scharakteryzować tak można bowiem zdaniem prof. Beesona zarówno USA jak i Chiny.

Podsumowując wykład, prelegent stwierdził m.in., że budowanie multilateralnej koalicji w polityce zagranicznej mogłoby być dla jego kraju korzystnym rozwiązaniem, wymaga to jednak wysokiego stopnia niezależności w myśleniu i w działaniu, który – jego zdaniem – może być poza zasięgiem obecnego pokolenia australijskich elit politycznych.

Po wykładzie przyszła kolej na pytania ze strony publiczności. Dyskusja dotyczyła m.in. stosunku Australii do chińskiej ekspansji w rejonie Morza Południowochińskiego, stosunku australijskiej opinii publicznej do Chin i USA, poglądów prof. Beesona na politykę zagraniczną Australii oraz możliwości rozwoju w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku wspólnoty na wzór Unii Europejskiej – co zdaniem prof. Beesona jest raczej mało prawdopodobne. Liczne pytania ze strony publiczności potwierdziły duże zainteresowanie pracowników i studentów Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ tematyką wykładu.

Seminarium zorganizowane zostało przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, Instytut Stosunków Międzynarodowych UJ oraz Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron