Studenci JUTW zainaugurowali nowy rok akademicki

W poniedziałek 12 października zainaugurowano rok akademicki w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki, członkowie rady naukowo-programowej JUTW, a także Ewa Klepacz-Zielińska, zastępca kanclerza UJ ds. CM i dr hab. Michał Rusinek, który wygłosił inauguracyjny wykład zatytułowany "O literaturze niepoważnej na poważnie".

34. rok akademicki rozpoczęło 460 studentów. To największa liczba studiujących 60+ w Krakowie i jedna z największych w Małopolsce. JUTW oferuje do wyboru 5 kierunków i 16 rodzajów seminariów, warsztatów oraz blisko 20 grup językowych. Są to zajęcia na poziomie uniwersyteckim. Wśród studentów nie brakuje osób z tytułami naukowymi, w tym emerytowanych profesorów.

- Jesteśmy wyjątkowym krajem nie tylko na mapie Europy, ale i świata. Mówi się o polskim fenomenie uniwersytetów trzeciego wieku. Obecnie w Polsce funkcjonuje ich aż 554 - mówiła Ewa Piłat, pełnomocnik rektora UJ ds. Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obecny na inauguracji prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania życzył studentom udanych chwil na uniwersytecie. Zapewnił, że są oni ważną częścią społeczności akademickiej. Zaapelował także o aktywność i czerpanie jak największej satysfakcji z zajęć, w których będą uczestniczyć.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku kontynuuje tradycje międzyuczelnianego studium powołanego w 1982 roku decyzją Senatów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ówczesnej Akademii Medycznej, którego celem było propagowanie wiedzy. Krakowski UTW był jedną z pierwszych jednostek edukacyjnych w kraju z ofertą skierowaną do seniorów. Kształcenie w JUTW swoją formułą w pewnym stopniu przypomina studia podyplomowe. Słuchacze przez dwa semestry na wykładach i seminariach zdobywają wiedzę z określonej dziedziny.

Prof. Wojciech Froncisz uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego"

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ