Centrum Cyklotronowe Bronowice otwarte

15 października w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Cyklotronowego Bronowice. Tym samym zakończył się kilkuletni okres budowy i uruchamiania pierwszego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w świecie ośrodków tego typu.

Podczas uroczystości naszą uczelnię reprezentowali: prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler oraz prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

Zainstalowany w CCB cyklotron Proteus C-235 jest uniwersalnym narzędziem pracy dla naukowców i lekarzy. Obecnie do użytku oddane zostaną dwa stanowiska terapeutyczne gantry, które od 2016 roku mają być wykorzystywane przez lekarzy do napromieniania guzów nowotworowych. Oba stanowiska wyposażone są w najnowocześniejszy system z wiązką skanująca, umożliwiającą bardzo precyzyjne napromienienie objętości leczonej przy maksymalnym oszczędzeniu zdrowych tkanek. Dzięki temu pacjenci z całej Polski będą mieli dostęp do metody leczenia dostępnej w zaledwie kilku najbardziej rozwiniętych krajach świata. Radioterapia protonowa jest wysoce zaawansowaną formą radioterapii zapewniającą w wielu wypadkach wyższą skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych, krótszy okres trwania terapii i mniejsze skutki uboczne. Zainstalowane w Narodowym Centrum Radioterapii Hadronowej – Centrum Cyklotronowym Bronowice urządzenia należą do najnowocześniejszych na świecie.

W ramach trwającej od roku 2011 współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej stosowana jest radioterapia protonowa u pacjentów z nowotworami gałki ocznej (czerniaka oka). IFJ PAN ściśle współpracuje w tym zakresie z Kliniką Okulistyki i Onkologii Okulistycznej UJ Collegium Medicum oraz Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. Nadzór kliniczny w tym zakresie sprawuje prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego