Medal „Plus ratio quam vis" dla wybitnego fizyka

W sobotę 24 października 2015 roku w sali Libraria Collegium Maius UJ miała miejsce uroczystość przyznania brązowego medalu „Plus ratio quam vis" prof. Kazimierzowi Bodkowi z Instytutu Fizyki UJ. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz UJ, pracownicy Instytutu Fizyki, a także studenci, zaproszeni goście oraz przyjaciele i uhonorowanego.

Uroczystość otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu nakreślił krótko historię medalu "Plus ratio quam vis", wymieniając najwybitniejszych spośród zobywców tego odznaczenia. Dodał również, że w czasach obecnego w różnych częściach świata kryzysu i zaostrzających się konfliktów zbrojnych maksyma uniwersytecka nabiera szczególnego znaczenia.

Następnie głos zabrał prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. W imieniu dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wygłosił on laudację na cześć prof. Bodka, wymieniając jego rozliczne zasługi. Po odczytaniu laudacji prof. Kistryn, jako były student uhonorowanego, skierował do niego kilka osobistych ciepłych słów w imieniu swoim oraz innych wychowanków profesora.

Prof. Kazimierz Bodek jest związany z Instytutem Fizyki UJ od początku swojej kariery naukowej. Jego pionierska działalność badawcza wprowadziła do polskiej nauki wiele nowych tematów ważnych dla dalszego rozwoju badań podstawowych, zaś jego eksperymenty  z dziedziny fizyki jądrowej i cząstek elementarnych znajdują się światowej czołówce. Należy zaliczyć do nich badania oddziaływań między nukleonami czy pierwszy na świecie pomiar poprzecznej polaryzacji elektronów powstałych w rozpadzie beta swobodnych neutronów.

W uzasadnieniu wniosku o przyznanie medalu prof. Bodkowi można przeczytać: "Poza aktywnością naukową, profesor Bodek ma również duże zasługi na polu działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej. Przyczynił się on do rozbudowy Studenckiej Pracowni Jądrowej, zainicjował powstanie kursu pod nazwą Systemy Czasu Rzeczywistego dla informatyków. Prowadzi wykłady dotyczące energetyki jądrowej i zastosowań metod fizyki jądrowej. Na uwagę zasługują również mistrzowsko prowadzone przez prof. Bodka wykłady otwarte oraz publikacje  w czasopismach popularnonaukowych, których tematyka, związana z promieniowaniem oraz energetyką jądrową, ma duże znaczenie dla propagowania w polskim społeczeństwie pozytywnego, naukowego poglądu na problematyką budzącą dotąd lęk czy niezrozumienie. Ma to tym większe znaczenie, że najprawdopodobniej zarówno energetyka jądrowa, jak i wykorzystanie metod fizyki jądrowej w medycynie, będą odgrywały w Polsce coraz większą rolę".

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego