Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Jean Martinez doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Jean Martinez doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Światowej sławy chemik prof. Jean Martinez dołączył w piątek do grona ponad 350 doktorów honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Maciej Pawłowski podkreślił w laudacji, że imponujący dorobek naukowy uhonorowanego w zakresie poszukiwań nowych leków oraz wieloletnie związki z najstarszą polską uczelnią stanowią przesłankę do nadania mu najwyższej godności przyznawanej przez Senat UJ.

Ceremonia, której przewodniczył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, odbyła się 23 października 2015 roku w auli Collegium Maius. Jak mówił, prof. Jean Martinez został w szczególności uhonorowany m.in. za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad poszukiwaniem nowych związków biologicznie aktywnych, znalezienie kilku preparatów o potencjalnym zastosowaniu w terapii otyłości oraz w diagnostyce medycznej, a także za ciągle rozwijaną współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym UJ CM.

W laudacji prof. Maciej Pawłowski, kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM, przypomniał sylwetkę, przebieg kariery i zasługi prof. J. Martineza. Zwrócił uwagę, że francuski naukowiec jest wybitnym specjalistą w zakresie poszukiwań nowych związków biologicznie aktywnych metodami syntezy klasycznej w roztworze oraz z zastosowaniem faz stałych.

- Znaczącym osiągnięciem, zespołów kierowanych przez prof. Jeana Martineza, było odkrycie kilku nowych substancji, które mogą być zastosowane w terapii otyłości oraz w diagnostyce medycznej. Te potencjalne leki lub środki diagnostyczne są aktualnie przedmiotem pierwszej, drugiej i trzeciej fazy badań klinicznych - mówił prof. M. Pawłowski.

Laudator dalszej części swojego wystąpienia wspomniał również o trwającej ponad 20 lat owocnej współpracy naukowej prof. Jeana Martineza z Katedrą Chemii Farmaceutycznej UJ CM, która zaowocowała 20 wspólnymi publikacjami w renomowanych czasopismach medycznych. Część tych badań jest przedmiotem dwóch patentów międzynarodowych. - W dalszym ciągu kontynuowane we współpracy z UJ badania naukowe są przedmiotem licznych doniesień zjazdowych na konferencjach w kraju i za granicą - mówił prof. Maciej Pawłowski.

Prof. Jean Martinez w swoim wystąpieniu przyznał, że samo przebywanie w murach najstarszej polskiej uczelni jest dla niego ogromnym zaszczytem i honorem, a przyznany mu tytuł traktuje jako osobiste wyróżnienie. Jak mówił, chemią zafascynował się przez przypadek.

- Ta dziedzina nauki nie była mi najbliższa od samego początku. W 1968 roku na studiach uczęszczałem na zajęcia z chemii przemysłowej i muszę przyznać, że całkiem nieźle sobie radziłem. Na egzaminie ustnym egzaminator spytał mnie, jak najchętniej lubię spędzać wolny czas. Zaskoczony odpowiedziałem, że graniem w karty z przyjaciółmi. Profesorowi najwyraźniej nie spodobała się moja odpowiedź i surowym głosem przekazał mi, że bardziej pożyteczne byłoby, gdybym przyszedł do jego laboratorium. Po wakacjach rozpoczęliśmy wspólne badania. Tak rozpoczęła się moja wielka fascynacja chemią i biologią - wspominał.

Uhonorowany nawiązał także do długoletniej współpracy z Wydziałem Farmaceutycznym UJ CM. Przypomniał, że pierwsze badania z krakowskimi uczonymi dotyczyły metodologii syntezy peptydów w układzie trawiennym. - Ta współpraca przez lata dynamicznie się rozwijała, czego dowodem są wspólne badania i wymiana kadry naukowej. Po tylu latach łączą nas niezwykle mocne relacje przyjacielskie - powiedział prof. Jean Marinez.

Po zakończeniu uroczystości goście udali się Stuby Communis, by tam indywidualnie złożyć prof. Jeanowi Martinezowi gratulacje i życzenia dalszych sukcesów naukowych.

Polecamy również
Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

Prof. Wojciech Froncisz uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Prof. Wojciech Froncisz uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron