Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji

Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji

Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020, otrzymał w środę 16 listopada Order Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą. Odznaczenie wręczył mu ambasador Japonii w Polsce Akio Miyakima podczas uroczystości, która odbyła się w auli Collegium Novum.

 

Prof. Wojciech Nowak dołączył do elitarnego grona uhonorowanych Orderem Wschodzącego Słońca w uznaniu jego zasług dla rozwoju współpracy polsko-japońskiej. Wcześniej to wyjątkowe odznaczenie na przestrzeni dekad otrzymali m.in. Józef Piłsudski, Edward Śmigły-Rydz, Władysław Sikorski, Andrzej Wajda, Irena Szewińska czy rektor UJ w latach 1999-2005 prof. Franciszek Ziejka.

Zaszczyt wygłoszenia laudacji dla prof. Wojciecha Nowaka przypadł prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorocie Malec, która przypomniała, że uhonorowany jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego aktywnie angażował się w rozwój współpracy naukowej z uczelniami japońskimi. - Podczas jego kadencji podpisane zostały umowy z aż 16 uniwersytetami japońskimi, a zatem większość obecnych porozumień intensywnie realizowanych. Szczególnie owocna jest współpraca z Kobe University, w wyniku której na Wydziale Prawa i Administracji utworzono Szkołę Prawa i Kultury Japońskiej - mówiła prof. Dorota Malec.

Laudatorka przypomniała, że profesor Nowak występował także w roli gospodarza podczas wizyt ważnych osobistości z Kraju Kwitnącej Wiśni. W reprezentacyjnych wnętrzach Collegium Maius przyjął księcia Akishino wraz z księżną Kiko, a także małżonkę ówczesnego premiera Japonii Akie Abe.

- Przez cztery lata drugiej kadencji rektorskiej miałam zaszczyt współpracować z profesorem Wojciechem Nowakiem. Wiem zatem także z osobistych obserwacji, jak wielkie znaczenie miało dla niego nawiązywanie i pogłębianie współpracy z japońskimi ośrodkami naukowymi. Dzięki jego zaangażowaniu stało się to możliwe i mam nadzieję, że dalsze lata przyniosą rezultaty owych działań poprzez stworzenie jeszcze bliższych więzi naukowych z Krajem Kwitnącej Wiśni - dodała prof. Dorota Malec.

Prof. Wojciech Nowak, dziękując za zaszczytne wyróżnienie, wyjawił, skąd wzięła się jego osobista fascynacja Japonią. Rozpoczęła się jeszcze w czasach studenckich po obejrzeniu filmów w reżyserii Akiry Kurosawy. Następnie, pracując jako chirurg poznał profesora Komei Nakayamę, pioniera i twórcę nowoczesnego leczenia chirurgicznego raka żołądka.

- Próbowałem choć trochę poznać i zrozumieć ten kraj. Japonia ma powierzchnię podobną do Polski, bardzo niekorzystne warunki naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami i wulkany, skąpe bogactwa naturalne. Mimo to jest jedną z największych potęg gospodarczych i ekonomicznych całego świata. Podczas wizyty w Japonii w 2013 roku, zwiedzając uniwersytety i ośrodki badawcze w Kyoto i Fukumie, zrozumiałem, że ta ogromna siła narodu japońskiego połączona z niespotykaną dojrzałością społeczną jest podstawą tych sukcesów - powiedział były rektor UJ.

Prof. Wojciech Nowak podziękował także wszystkim pracownikom i studentom, którzy pomagali mu w rozwijaniu polsko-japońskiej współpracy. Wyrazy szczególnej wdzięczności skierował do profesorów Kazimierza Strzałki, Piotra Laidlera, Andrzeja Mani, Adama Jelonka, Armena Edigariana i Doroty Malec.

Środową uroczystość poprzedziło spotkanie rektora UJ prof. Jacka Popiela z ambasadorem Japonii w Polsce. Uczestniczyli w nim również m.in. prof. Dorota Malec, prof. Wojciech Nowak i prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki. Wyrazili oni przekonanie, że wizyty składane w Uniwersytecie Jagiellońskim przez przedstawicieli Japonii, w tym zwłaszcza dyplomatów, są warunkiem niezbędnym dla rozwijania polsko-japońskiej współpracy naukowej.

Order Wschodzącego Słońca jest 3. w hierarchii ważności orderem przyznawanym w Japonii po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito. Początkowo był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej, kiedy konstytucja Kraju Kwitnącej Wiśni nie pozwalała tworzyć armii, rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Może być nadawany także pośmiertnie.


Prof. Wojciech Nowak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. studiów klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału. Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

Zainteresowania naukowe prof. Wojciecha Nowaka skupione są wokół zagadnień chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi i transplantologii.

Prof. Wojciech Nowak był 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję tę pełnił od 1 września 2012 roku do 31 sierpnia 2020 roku.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Jacek Popiel doktorem <span lang="la">honoris causa</span> kieleckiej uczelni
Profesor Jacek Popiel doktorem honoris causa kieleckiej uczelni
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
Jan Woleński profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jan Woleński profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Medale <span lang="la">Cracoviae</span> Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ
Medale Cracoviae Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron