Powstał Instytut Sejonga - Centrum Języka i Kultury Koreańskiej UJ

28 marca 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim dokonano uroczystego otwarcia placówki mającej na celu szerzenie nauki języka koreańskiego oraz rozwój wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Koreą Południową. Instytut Króla Sejonga, działający w 58 krajach świata, współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki Republiki Korei.

W uroczystości, która odbyła się w Collegium Maius UJ, wzięli udział m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, ambasador Republiki Korei w Polsce Choi Sung-joo oraz prezydent Instytutu Króla Sejonga Song Hyang-keun, który przybył z Korei specjalnie na tę okazję. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w ceremonii uczestniczyli również m.in. dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Zdzisław Mach,  pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ prof. Adam Jelonek, a także nowo mianowana dyrektor Instytutu Sejonga w UJ dr hab. Grażyna Strnad.

Zwracając się do zebranych, rektor UJ podkreślił, że Uniwersytet Jagielloński, dostrzegając olbrzymi potencjał Korei, od dłuższego czasu dążył do zacieśnienia współpracy z tym krajem. Owocem tych starań było m.in. uruchomienie w 2014 r. studiów koreanistycznych, które stały się jednym z najpopularniejszych kierunków oferowanych przez Uniwersytet.

„Powstanie Instytutu Sejonga w Uniwersytecie Jagiellońskim stanowi zwieńczenie naszych wysiłków w celu utworzenia prężnego i dynamicznego centrum studiów koreańskich, które stanowić będzie solidny fundament dla szerokiego spektrum przedsięwzięć naukowych i kulturalnych”, oznajmił prof. Wojciech Nowak.

Ambasador Choi Sung-joo przypomniał w swoim wystąpieniu rolę króla Sejonga Wielkiego, jednej z najwybitniejszych postaci w historii Korei,  który zasłynął m. in. stworzeniem koreańskiego alfabetu fonetycznego, co miało miejsce w roku 1443 – niecałe 80 lat po założeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplomata zaznaczył, że wraz z założeniem placówki Polska staje się, obok Francji i Niemiec, jednym z trzech pańśtw europejskich najsilniej współpracujących z Instytutem Króla Sejonga i wyraził przekonanie, że działający na UJ instytut odegra doniosłą rolę w budowaniu przyjaźni i współpracy polsko-koreańskiej.

Po ambasadorze głos zabrał prezydent Instytutu Króla Sejonga, który m.in. zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój zainteresowania kulturą koreańską w Europie i innych częściach świata oraz wyraził zadowolenie z faktu, że nowo powstała placówka działać będzie na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego profesjonalna kadra przyczyni się do skutecznego pełnienia przez instytut roli pomostu językowo-kulturalnego pomiędzy Polską a Koreą.

Po spotkaniu ambasador Republiki Korei wygłosił wykład dla studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zatytułowany „Future shape of Korea-Poland strategic partnership”, dotyczący przyszłości polsko-koreańskiego partnerstwa strategicznego.

Zdjęcie nr 1 (11)
                                  Zdjęcie nr 2 (11)