Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Powstał Instytut Sejonga - Centrum Języka i Kultury Koreańskiej UJ

Powstał Instytut Sejonga - Centrum Języka i Kultury Koreańskiej UJ

28 marca 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim dokonano uroczystego otwarcia placówki mającej na celu szerzenie nauki języka koreańskiego oraz rozwój wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Koreą Południową. Instytut Króla Sejonga, działający w 58 krajach świata, współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki Republiki Korei.

W uroczystości, która odbyła się w Collegium Maius UJ, wzięli udział m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, ambasador Republiki Korei w Polsce Choi Sung-joo oraz prezydent Instytutu Króla Sejonga Song Hyang-keun, który przybył z Korei specjalnie na tę okazję. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w ceremonii uczestniczyli również m.in. dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Zdzisław Mach,  pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ prof. Adam Jelonek, a także nowo mianowana dyrektor Instytutu Sejonga w UJ dr hab. Grażyna Strnad.

Zwracając się do zebranych, rektor UJ podkreślił, że Uniwersytet Jagielloński, dostrzegając olbrzymi potencjał Korei, od dłuższego czasu dążył do zacieśnienia współpracy z tym krajem. Owocem tych starań było m.in. uruchomienie w 2014 r. studiów koreanistycznych, które stały się jednym z najpopularniejszych kierunków oferowanych przez Uniwersytet.

„Powstanie Instytutu Sejonga w Uniwersytecie Jagiellońskim stanowi zwieńczenie naszych wysiłków w celu utworzenia prężnego i dynamicznego centrum studiów koreańskich, które stanowić będzie solidny fundament dla szerokiego spektrum przedsięwzięć naukowych i kulturalnych”, oznajmił prof. Wojciech Nowak.

Ambasador Choi Sung-joo przypomniał w swoim wystąpieniu rolę króla Sejonga Wielkiego, jednej z najwybitniejszych postaci w historii Korei,  który zasłynął m. in. stworzeniem koreańskiego alfabetu fonetycznego, co miało miejsce w roku 1443 – niecałe 80 lat po założeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplomata zaznaczył, że wraz z założeniem placówki Polska staje się, obok Francji i Niemiec, jednym z trzech pańśtw europejskich najsilniej współpracujących z Instytutem Króla Sejonga i wyraził przekonanie, że działający na UJ instytut odegra doniosłą rolę w budowaniu przyjaźni i współpracy polsko-koreańskiej.

Po ambasadorze głos zabrał prezydent Instytutu Króla Sejonga, który m.in. zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój zainteresowania kulturą koreańską w Europie i innych częściach świata oraz wyraził zadowolenie z faktu, że nowo powstała placówka działać będzie na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego profesjonalna kadra przyczyni się do skutecznego pełnienia przez instytut roli pomostu językowo-kulturalnego pomiędzy Polską a Koreą.

Po spotkaniu ambasador Republiki Korei wygłosił wykład dla studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zatytułowany „Future shape of Korea-Poland strategic partnership”, dotyczący przyszłości polsko-koreańskiego partnerstwa strategicznego. 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Rok Mariana Smoluchowskiego oficjalnie rozpoczęty
Komu potrzebne są kwiaty? 17. Śniadanie Profesorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zakończenie 20. edycji Szkoły Prawa Niemieckiego
Medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Leah Wortham

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj