Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

22 listopada w Strefie Studenckiej w Collegium Kołłątajowskim UJ odbył się wernisaż prac, które zwyciężyły w siódmej edycji konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica". Autorzy i autorki fotografii uznanych za najlepsze przez konkursowe jury, rektora UJ, redakcję miesięcznika "Alma Mater" i portal Cafe Nauka odebrali nagrody i dyplomy.

Celem organizowanego przez Biuro Prasowe UJ konkursu jest zintegrowanie środowiska akademickiego, przybliżenie historii uczelni oraz pokazanie aktualnych przedsięwzięć. Do przesyłania fotografii co roku zapraszani są studenci, doktoranci, absolwenci oraz sympatycy najstarszego uniwersytetu w Polsce.

Jury konkursowe w składzie: Anna Wojnar (fotoreporterka UJ i miesięcznika "Alma Mater"), prof. Małgorzata Radkiewicz (filmoznawczyni, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ, członkini Rady Muzeum Fotografii w Krakowie), Wojciech Matusik (fotograf i fotoedytor "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej"), Tomasz Markowski (specjalista fotografii sportowej, związany od lat z "Przeglądem Sportowym") nagrodziło autorów prac w czterech kategoriach.

Prócz trzech stałych kategorii - "Architektura", "Życie studenckie" i "Impresje", w tym roku uczestnicy konkursu mogli zgłaszać prace także w kategorii "Rok Wisławy Szymborskiej". nowa kategoria miała zachęcić do podjęcia próby interpretacji wierszy wybitnej poetki i spojrzenia na jej dziedzictwo z perspektywy pracy fotograficznej.

Tegorocznymi laureatami konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica" zostali:

Kategoria "Architektura"

• nagroda główna: Natalia Hanusek za pracę "Prostokąt";
  • wyróżnienie: Paweł Dudzik za zdjęcie "Zakątki Kampusu UJ";

Kategoria "Impresje"

• nagroda główna: Daria Orel za pracę "Popatrz w siebie";
  • wyróżnienie: Maja Piotrowska za zdjęcie "Poznanie";

Kategoria "Życie studenckie"

• nagroda główna: Natalia Hanusek za pracę "Stopnie";
  • wyróżnienie: Karolina Fok-Jamróz za zdjęcie "W laboratorium";

Kategoria "Rok Wisławy Szymborskiej"

• nagroda główna: Wojciech Grzybczak za pracę "Chwila";
  • wyróżnienie: Angelika Mus-Nowak za zdjęcie "Jak dwie krople czystej wody";

Nagrodę Rektora UJ prof. Jacka Popiela zdobyły:

Julia Cichawa za zdjęcie "Choć różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody" i Angelika Mus-Nowak za fotografię "Biblioteka Jagiellońska z Collegium Paderevianum".

Nagrodę redakcji serwisu popularnonaukowego "Cafe Nauka" otrzymała Marta Zając, autorka fotografii "Decydujący moment".

Wyróżnienia przyznawane przez redakcję miesięcznika "Alma Mater" zdobyła Marta Zając za fotografię "Jesienne odbicie" oraz Uladzislau Skarakhod za zdjęcie "Book of Paderevianum". Ich prace ukażą się na czwartej stronie okładki miesięcznika.

Nagroda główna redakcji "Alma Mater" powędrowała do Gabrieli Bołkun, której zdjęcie "Olszewskiego przed egzaminem" pojawi się w przyszłym roku na pierwszej stronie okładki miesięcznika.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika