Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z UJ CM laureatką konkursu Tango 2

Badaczka z UJ CM laureatką konkursu Tango 2

Projekt "Innowacyjny test diagnostyczny do wykrywania zakażeń Streptococcus agalactiae i nosicielstwa wśród ciężarnych", którego kierownikiem jest dr hab. n. med. Monika Brzychczy-Włoch z Wydziału Lekarskiego UJ CM, otrzymał 1,1 mln złotych dofinansowania w 2. edycji programu Tango. Konkurs jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Nauki (NCN) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

 

Tango ma na celu ułatwienie jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in: tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

- Chcąc wzmacniać konkurencyjność naszej gospodarki, musimy stawiać nie tylko na jakość prowadzonych badań, ale także na efektywność transferu wiedzy z nauki do przemysłu. Możliwość weryfikacji potencjału rynkowego na wczesnym etapie badań to często czynnik decydujący o sukcesie nowej technologii, produktu czy usługi w przyszłości. W konkursie TANGO wyłaniamy najlepsze, ambitne projekty naukowe, dążąc wspólnie z NCN do jak najbardziej efektywnego wspierania, a zarazem wykorzystania potencjału polskiej nauki - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

W drugim konkursie programu Tango dofinansowanie w wysokości prawie 22 mln zł otrzyma 26 najlepszych spośród 119 zgłoszonych projektów. Wnioski oceniane były w dwóch etapach przez zespoły ekspertów NCN i NCBR. O środki finansowe, w wysokości nawet 1,15 mln zł, mogły się ubiegać jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk, centra naukowe uczelni, jak również indywidualni naukowcy.

Jedną z laureatek konkursu jest dr hab. n. med. Monika Brzychczy-Włoch z Wydziału Lekarskiego UJ CM, kierownik projektu "Innowacyjny test diagnostyczny do wykrywania zakażeń Streptococcus agalactiae i nosicielstwa wśród ciężarnych". Jego głównym celem jest opracowanie polskiego, innowacyjnego, immunoenzymatycznego testu typu ELISA, służącego do diagnostyki zakażeń wywołanych przez paciorkowce z grupy B (Streptococcus agalactiae; GBS) oraz diagnostyki nosicielstwa tych bakterii wśród kobiet ciężarnych. Cele szczegółowe koncentrują się na trzech głównych zadaniach, w ramach których przeprowadzone zostaną analiza rynkowa diagnozująca zapotrzebowanie na rozwiązanie będące wynikiem planowanego projektu, pozyskanie partnera zainteresowanego wdrożeniem rezultatów projektu, a także przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania i optymalizacji testu, który może znaleźć szerokie zastosowanie w diagnostyce zakażeń i nosicielstwa GBS u ciężarnych.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron