Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatami konkursu FNP

21.03.2019
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki konkursu Team-Net. Dofinansowanie na łączną kwotę ponad 105 mln zł otrzymało 5 projektów. Jeden z nich będzie realizowany przez badaczy z Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. W 4 kolejnych Uniwersytet Jagielloński jest członkiem konsorcjów naukowych.
więcej o Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatami konkursu FNP

Już 38 młodych naukowców z UJ laureatami konkursu Miniatura 2

15.03.2019
Doktorzy Agnieszka Nowak z Wydziału Geografii i Geologii oraz Mateusz Brela z Wydziału Chemii dołączyli do grona 36 pracowników naukowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy już otrzymali dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty w programie Miniatura 2. Jego celem jest wsparcie naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego Narodowego Centrum Nauki (NCN).
więcej o Już 38 młodych naukowców z UJ laureatami konkursu Miniatura 2

UJ największym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym

12.03.2019
12 zgłoszeń patentowych złożonych przez Uniwersytet Jagielloński w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) zapewniło naszej uczelni pierwsze miejsce na liście polskich aplikantów ubiegających się o europejską ochronę patentową w 2018 roku.
więcej o UJ największym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym

Kolejny naukowiec z UJ laureatem konkursu NCN Miniatura 2

01.03.2019
Dr Krzysztof Czamara z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków jest kolejnym, 36. naukowcem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który otrzymał dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty w programie Miniatura 2. Jego celem jest wsparcie naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego Narodowego Centrum Nauki (NCN).
więcej o Kolejny naukowiec z UJ laureatem konkursu NCN Miniatura 2
osiągnięcie

Nowy biomarker w diagnostyce cukrzycowego uszkodzenia nerek

28.02.2019
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę, która pomoże we wcześniejszym zdiagnozowaniu uszkodzenia nerek spowodowanego cukrzycą. Co więcej pozwoli ona również rozpoznać ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Badacze odkryli, że mikropęcherzyki znajdujące się w moczu mogą zostać nowym biomarkerem choroby cukrzycowej nerek.
więcej o Nowy biomarker w diagnostyce cukrzycowego uszkodzenia nerek