Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem

Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem

28.09.2022
W czasopiśmie "Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology" opublikowane zostały wyniki interdyscyplinarnych badań prowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Doroty Węziak-Białowolskiej, prof. UJ. W swojej pracy dowodzą oni, że moralność zachowań obejmująca tzw. mocne cechy charakteru oraz działania zgodne z charakterem moralnym współwystępują z lepszym dobrostanem oraz z obniżonym ryzykiem wystąpienia depresji. Efekty te widoczne są nawet w średnim okresie, tj. przed upływem roku od zmiany sposobu bycia.
więcej o Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem
Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
osiągnięcie

Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej

26.09.2022
Dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan objął funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej podczas odbywającego się w Warszawie IV Zjazdu PTUD. Sekretarzem organizacji wybrany został dr med. Janusz Sulisławski, urolog pracujący w tym samym szpitalu.
więcej o Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

22.09.2022
Niemal 20 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ programu, którego kierownikiem jest dr Krzysztof Geras, adiunkt z New York University School of Medicine. Jest to wynik rozstrzygnięcia konkursu ARTIQ – Centra Doskonałości AI, realizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.
więcej o Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

16.09.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało w piątek 16 września piątą listę rankingową konkursu Miniatura 6. Grono ekspertów wyłoniło do finansowania 4 wnioski naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego na łączną kwotę niemal 200 tys. złotych. W ramach przyznanych funduszy przeprowadzą oni badania wstępne i pilotażowe.
więcej o Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

13.09.2022
W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów 100 laureatom programu START 2022. Było to jubileuszowe spotkanie, ponieważ prestiżowe stypendia dla wybitnych młodych uczonych zostały wręczone po raz 30. W tym roku wśród zwycięzców znalazło się 10 osób, które prowadzą badania w Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego