Diamentowe Granty dla 13 młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnęło 6. konkurs w ramach programu Diamentowy Grant, powiększając tym samym grono jego laureatów do 520 osób. W tej edycji ponad 2,5 mln zł na realizację swoich pierwszych badań otrzyma 13 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2017 r. wicepremier Jarosław Gowin przyznał ponad 16 milionów zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy.

"W 6. edycji konkursu wyłoniono 83 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 80 punktów. Otrzymają oni nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie. Laureaci zostali wyłonieni spośród 214 wnioskodawców w dwustopniowym postępowaniu konkursowym" - czytamy w komunikacie resortu nauki.

MNiSW przyznało Diamentowe Granty 13 młodym naukowcom z UJ. Są to: Gabriela Handzlik, Michał Magott i Michał Heczko z Wydziału Chemii; Joanna Szczotka, Agnieszka Woltmann i Przemysław Zawadzki z Wydziału Filozoficznego; Krzysztof Bryniarski z Wydziału Lekarskiego; Karolina Szafrańska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Katarzyna Doroszewska, Zuzanna Krzykalska, Anna Mazur i Angelika Ciżyńska z Wydziału Prawa i Administracji; Aneta Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Skrócenie ścieżki kariery

Diamentowy Grant pozwala laureatom na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra. W kwietniu tego roku stopień naukowy doktora z pominięciem magisterium otrzymał Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM, laureat Diamentowego Grantu z 2016 r. Jego badania skupiają się wokół morfologii układu sercowo-naczyniowego.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu