Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Resort nauki sfinansuje dwa uniwersyteckie projekty w ramach NPRH

Resort nauki sfinansuje dwa uniwersyteckie projekty w ramach NPRH

"Edycja krytyczna Dzieł Stanisława Przybyszewskiego - serie A i B (utwory literackie)" i "Polska - Rosja w kulturze muzycznej XIX i I połowy XX wieku. Badania źródłowe i analiza zjawisk w sferze bilateralnych kontaktów artystycznych" - to projekty zgłoszone przez naukowców z Wydziału Historycznego UJ i Wydziału Polonistyki UJ, które zostaną zrealizowane w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w ramach modułu Dziedzictwo narodowe.

Dziedzictwo narodowe to jeden z trzech, obok Uniwersaliów oraz Fundamentów, modułów NPRH. W jego ramach wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę NPRH, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także inicjatywy stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym. Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do konkursu zgłoszono 228 wniosków. Resort nauki zakwalifikował do finansowania 28 z nich łączną kwotę ponad 32 mln złotych.

Przygotowaniem krytycznego opracowania zebranych utworów literackich Stanisława Przybyszewskiego zajmie się prof. Gabriela Matuszek-Stec z Katedry Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki UJ. Dzięki temu twórczość pisarza zostanie przywrócona do żywej tradycji kultury narodowej. Projekt zakłada druk utworów w 11 tomach wraz z włączeniem ich do repozytorium Biblioteki Narodowej - seria A będzie obejmować prozę, a seria B dramaty. W przyszłości planowane jest wydanie serii C poświęconej tekstom o sztuce, literaturze oraz publicystyce wojennej.

Projekt prof. Gabrieli Matuszek Stec ma charakter badawczo-edytorski i jest długoterminowy. Czas realizacji to 60 miesięcy. Jego wykonanie będzie miało pierwszorzędne znaczenie dla przyszłych badań nad literaturą polską modernizmu oraz nad edytorstwem naukowych tekstów poromantycznych.

Kierownikiem projektu poświęconemu materiałom źródłowym dotyczącym polsko-rosyjskich kontaktów muzycznych w XIX wieku i I połowie XX wieku, zachowanych w zbiorach rosyjskich bibliotek i archiwów, jest dr hab. Renata Suchowiejko, prof. UJ, kierownik Zakładu Metodologii i Historii Muzyki XIX-XX wieku Wydziału Historycznego UJ. Przedmiotem badań będą rękopisy i druki muzyczne, dokumenty życia społecznego (programy koncertowe, afisze, broszury informacyjne), korespondencja i materiały prasowe. Dodatkowym elementem uzupełniającym obraz wzajemnych relacji kulturowych są teksty krytyczno-muzyczne z polskiej prasy codziennej i specjalistycznej, będące podstawą do badań nad recepcją muzyki rosyjskiej w naszym kraju.

Celem naukowym projektu jest stworzenie unikatowego zasobu źródłowego, który zostanie poddany szczegółowej analizie z uwzględnieniem kontekstów estetycznych i społeczno-kulturowych. Opracowanie solidnej bazy dokumentacyjnej przyczyni się do ochrony i upowszechnienia wiedzy o tym zapomnianym polskim dziedzictwie kulturowym za granicą. Jednocześnie będzie punktem wyjścia do dalszych badań.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron