Kilkunastu młodych naukowców z UJ ze stypendiami START FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 26. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. Wśród 100 laureatów, 15 niedawno rozpoczęło karierę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na granty w 2018 roku, wynosi blisko 3 mln zł.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem Fundacji. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2900 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

- Stypendia START kierujemy do osób, które są na kluczowym etapie życia, kiedy podejmują decyzję o kontynuacji bądź porzuceniu pracy badawczej. Dzięki stypendium mogą skoncentrować się na pracy naukowej, a jednocześnie zadbać o start życiowy - dom, rodzinę, zdrowie i edukację dzieci. Ale nie chodzi jedynie o godne wynagrodzenie, chodzi także o motywację, danie młodym ludziom szansy i możliwości samorealizacji. Przyznając stypendia, pokazujemy, że to, co robią młodzi naukowcy, jest dla nas ważne i potrzebne, że widzimy sens w ich wytężonej pracy - mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Zwycięzcy tegorocznej edycji zostali wyłonieni w drodze konkursu spośród 890 kandydatów. Średni wiek laureatów wynosi 28 lat, a 48 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora.

Lista laureatów programu stypendialnego START z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Paweł Banaś - Wydział Nauk o Zdrowiu,
  • Łukasz Bujnowicz - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • Michał Gabruk - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • dr Katarzyna Gajos - Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • Paweł Gołyźniak - Wydział Historyczny,
  • Agnieszka Gudowska - Wydział Biologii,
  • Radosław Kanarkowski - Wydział Filologiczny,
  • Tomasz Ligęza - Wydział Filozoficzny,
  • dr Maciej Liro - Wydział Geografii i Geologii,
  • dr Katarzyna Magiera-Mularz - Wydział Chemii,
  • dr Marcin Magierowski - Wydział Lekarski,
  • Paulina Marona - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • Krzysztof Miler - Wydział Biologii,
  • dr Karol Wolski - Wydział Chemii,
  • dr Dominik Zając - Wydział Prawa i Administracji.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 26 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak informuje FNP w komunikacie prasowym, nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią br.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu