Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi przedstawiło szczegółowe wyniki sesji wiosennej Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Do egzaminu przystąpiło 9818 osób, czyli o ponad 1,3 tys. więcej niż przed rokiem. Zdający uzyskali średnio 163,5 pkt. Najlepszy rezultat - 194 punktów, czyli maksymalną liczbę do zdobycia, gdyż sześć zadań zostało unieważnionych przez zespół rozpatrujący zastrzeżenia, osiągnięto w UJ Collegium Medicum.

W największej grupie – zdających LEK po raz pierwszy – do egzaminu przystąpiło 4491 osób, z czego 4347 (96,8%) ukończyło go z pozytywnym skutkiem. W tym gronie najlepszy średni wynik uzyskali absolwenci Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (169,19 pkt.).

Wśród osób, które studia ukończyły w ostatnich dwóch latach, do LEK-u przystąpiło 2606 zdających. Egzamin zaliczyło 2576 osób (98,8%). Tutaj na czele znaleźli się absolwenci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (173,43 pkt.) przed Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (172,28 pkt.) i Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (171,57 pkt.). Absolwenci uczelni zagranicznych uzyskali średnio 152,94 pkt., a zdało 89 z 94 osób. Z kolei wśród absolwentów anglojęzycznych (średnia 141,87 pkt.) egzamin zdało 49 z 53 osób.

W gronie lekarzy, którzy ukończyli studia ponad 2 lata temu (1170 przystępujących, zdało 95,6%) najlepsi okazali się absolwenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (178 pkt.).

źródło: Forum Akademickie

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych