Lista wiadomości

Rektorzy krytykują władze RP w sprawie informowania o COVID-19

15.07.2020
Rektorzy uczelni medycznych wyrazili sprzeciw wobec wypowiedzi polityków na temat zachorowań na COVID-19 oraz roli szczepień na grypę. Przedstawicieli środowiska akademickiego niepokoją także zapowiedzi rzekomego sukcesu w walce z epidemią i rychłej perspektywie jej końca.
więcej o Rektorzy krytykują władze RP w sprawie informowania o COVID-19

Technologia opracowana na UJ zabezpiecza powierzchnie przed mikroorganizmami

14.07.2020
23 czerwca w Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ podpisano z firmą InPhoCat - Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. (InPhoCat) umowę licencyjną na korzystanie z patentu pt. „Fotokatalityczne powłoki z TiO2 na powierzchniach polimerowych aktywowane światłem widzialnym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie”. Założona przez naukowców z Wydziału Chemii UJ spółka będzie komercjalizować produkt oparty na opracowanym przez nich wynalazku.
więcej o Technologia opracowana na UJ zabezpiecza powierzchnie przed mikroorganizmami
relacja uroczystość

Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

13.07.2020
13 lipca konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy otrzymała srebrny medal „Plus ratio quam vis” z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka. Jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Uniwersytet Jagielloński zostało wręczone w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu UJ w historycznej auli Collegium Maius.
więcej o Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

Specjaliści z USD wszczepili największy implant w sercu nastolatka

13.07.2020
Lekarze z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie podjęli się operacji wady wrodzonej - zamknięcia, liczącego ok. 7-8 mm, ubytku międzykomorowego u 17-letniego chłopca. Pacjentowi zaimplantowano największy u dziecka w Polsce implant PFM LVSD COIL, który sprowadzono specjalnie dla potrzeb tej operacji. Większe implanty były już wszczepiane jedynie dorosłym.
więcej o Specjaliści z USD wszczepili największy implant w sercu nastolatka
rada uczelni

Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy

10.07.2020
W Dniu Państwowości prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wręczył odznaczenia państwowe osobom za szczególne zasługi dla kraju. Krzyżem Kawalerskim Orderu Za Zasługi dla Litwy zostali uhonorowani profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Tadeusz Bujnicki i Jacek Purchla.
więcej o Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy