Prof. Adam Bielański laureatem Nagrody Jerzmanowskich w 2012 r.

Profesor Adam Bielański, najstarszy naukowiec Uniwersytetu Jagiellońskiego, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Uroczyste wręczenie Nagrody odbyło się 14 maja w komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nagroda im. Jerzmanowskich przyznawana była w latach 1915–1938. Zyskała wtedy wielki prestiż, nazywano ją „polskim Noblem". Finansowana była z ogromnego majątku powierzonego na ten cel Polskiej Akademii Umiejętności przez przemysłowca Erazma Jerzmanowskiego. Odnowiona w 2009 – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – staraniem PAU, z inicjatywy PAU i Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich, a dzięki funduszom Województwa Małopolskiego, ma wyróżniać kandydata, który – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim". Jej obecna wartość to 100 tys. zł.

Pierwszą laureatką Nagrody po odnowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego. W 2010 r. nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego, a w 2011 r. profesora Macieja Grabskiego.

Profesor Adam Bielański urodził się 14 grudnia 1912 roku w Krakowie. Jest znakomitym chemikiem, absolwentem UJ, nadal czynnym naukowcem i  profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem podręczników akademickich z zakresu chemii fizycznej i nieorganicznej, w szczególności wielokrotnie wznawianej "Chemii ogólnej i nieorganicznej", którą w roku 1984 zastąpiły "Podstawy chemii nieorganicznej". Podręcznik ten stanowi podstawę nauczania chemii nieorganicznej na wielu polskich uczelniach. Dzięki wieloletniej pracy naukowej i wychowawczej stworzył w Krakowie ośrodek nowoczesnej chemii.

Z okazji przyznania nagrody list gratulacyjny do Laureata wystosował prezydent RP Bronisław Komorowski.

Data opublikowania: 16.05.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka