Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

15. Dni Tischnerowskie

23 kwietnia w auli Collegium Novum UJ, otwarciem międzynarodowej konferencji naukowej "Co się stało z naturą ludzką", zainaugurowano po raz piętnasty Dni Tischnerowskie. Trzydniowe wydarzenie, którego temat brzmi "Spór o człowieka" to zaproszenie do podróży przez różne filozoficzne koncepcje człowieka. Otwarcia dokonali rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak.

Dni Tischnerowskie narodziły się z wielkiej potrzeby zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom dziedzictwa duchowego księdza profesora Józefa Tischnera – według prof. Władysława Bartoszewskiego – jednego z wybitnych umysłów i najwybitniejszych kapłanów swojego pokolenia.

Ks. prof. Wojciech Zyzak przytoczył słowa ,które wypowiedział pierwszy prezydent RFN Theodor Heuss – kultura europejska opiera się na trzech górach – greckim Akropolu (filozofia), rzymskim Kapitolu (prawo) i Golgocie (chrześcijaństwo). Spór o człowieka zahacza o te trzy wizje, z każdej z tych gór jest inny widok, inna perspektywa. Takich perspektyw podczas konferencji będzie wiele. Ale jak wskazywał ks. Tischner - istotne jest myślenie otwarte, które nie zamyka się w ramach jednej metody. Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przypomniał także myśl prof. Władysława Stróżewskiego – filozofia jest jak miasto, w którym jest wiele domów. Z każdego jest inny widok. Możemy pomieszkać w każdym z nich i w końcu pozostać  w tym, który nam najbardziej odpowiada. Mając na uwadze powyższe stwierdzenia, uczestnicy konferencji będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie: kim jest człowiek i w jaki sposób istnieje?

 

Data publikacji: 23.04.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron