Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20171205

Dni Dawcy Szpiku na UJ. Zarejestruj się i pomóż innym

Date: 05.12.2017 - 07.12.2017
Dni Dawcy Szpiku na UJ. Zarejestruj się i pomóż innym

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Akcja Dzień Dawcy Szpiku ma nam uświadomić, jak niewiele potrzeba, żeby uratować komuś życie.

 


Na świecie zarejestrowanych jest ponad 30 mln potencjalnych dawców szpiku, w Polsce ponad 1 mln. To jednak wciąż za mało. Aż co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego "bliźniaka genetycznego", który niejednokrotnie jest jedyną szansą dla chorego na powrót do zdrowia. Na szczęście każdy z nas może pomóc. Dla wielu osób chorujących na białaczkę jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

- Naszą akcją chcemy pokazać, że Uniwersytet Jagielloński to nie tylko wewnątrzuczelniane działania. Dni skierowane są do wszystkich krakowian, którym pragniemy uświadomić, jak łatwo można komuś uratować życie. Chcemy w także obalić wszystkie mity, bowiem stereotypy wciąż trwają w świadomości ogromnej liczby osób. Najczęściej takie, że szpik jest pobierany grubą igłą z kręgosłupa, bardzo boli i grozi paraliżem. Co oczywiście jest nieprawdą - wyjaśnia dr n. med. Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM, koordynator akcji na UJ.

Dni Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędą się w dniach 5-7 grudnia br., w godzinach 10.00-17.00, w czterech miejscach: Wydział Chemii (ul. Gronostajowa 2), Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (ul. Gronostajowa 7), Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33), Centrum Dydaktyczno-Kongresowe Wydziału Lekarskiego (ul. św. Łazarza 16). Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.

Potencjalny dawca, po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że dawca posiada takie same cechy tkankowe jak pacjent, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich chorującemu na nowotwór krwi. Odbywa się to na 2 sposoby. Albo poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowane w 80 proc. przypadków), albo poprzez pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (stosowane w 20 proc. przypadków).

Organizatorem Dni Dawcy Szpiku na UJ jest fundacja DKMS i Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Wydarzenie będzie dedykowane wszystkich chorym na nowotwór krwi. Inspiracją do zainicjowania akcji był przypadek dr. Roberta Szlęka - lekarza z Krakowa, który niedawno dowiedział się o chorobie. Rozpoznano u niego ostrą białaczkę szpikową. Teraz jest w trakcie drugiej chemioterapii i zakwalifikowano go do przeszczepu szpiku.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj