Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Studenci

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Projekt mentoringowy

Projekt mentoringowy

Mentoring to jedna z najważniejszych dróg w rozwoju kariery. Relacja, której głównym celem jest odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia (mentee) polega m.in. na tym, że osoba mentorowana poprzez kontakt z mentorem może poznawać siebie. Elementami tej relacji mogą być również doradztwo, szkolenie, wszelka pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Sekcja Karier zaprasza do skorzystania z programu mentoringowego przygotowanego dla studentów i absolwentów UJ.

Projekt mentoringowy przynosi wiele korzyści począwszy chociażby od szansy przezwyciężenia własnych obaw oraz ograniczeń, poprzez znalezienie pomysłu na swoją przyszłość zawodową a kończąc na możliwości zbudowania osobistego planu rozwoju i kariery.

Wiosną br. Sekcja Karier rozpoczęła realizację Projektu Mentoringowego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponieważ Projekt ten został włączony do Programu Alumni UJ (program mający na celu budowanie i rozwijanie więzi Uniwersytetu z absolwentami oraz środowiskiem biznesowym), do udziału w roli mentorów zaprosiliśmy osoby będące absolwentami naszej Uczelni.

Celem głównym Projektu jest umożliwienie kontaktu studentom i absolwentom Uniwersytetu Jagiellońskiego z osobami, które mogą i chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Chodzi  nie tylko o wiedzę teoretyczną związaną z rynkiem pracy, ale także praktyczne informacje i porady mogące we wszelaki sposób pomóc osobom wchodzącym dopiero na ten rynek. Spotkanie z mentorem, szkolenia, prace nad konkretnym projektem czy indywidualne konsultacje są nieocenionym doświadczeniem dla uczestników takiego przedsięwzięcia. Tym bardziej, jeśli pokrywają się dokładnie z planowaną ścieżką zawodową bądź ścieżką dalszego kształcenia zainteresowanego. Zwracamy się do naszych przyszłych mentorów z prośbą o wyznaczenie obszarów tematycznych, w których mogliby wspomagać uczestników. W ten sposób dopasowujemy poszczególne cykle zajęć mentorskich do zainteresowań i potrzeb zgłaszających się do programu osób.

Nie narzucamy formuły współpracy mentora z uczestnikiem programu. Przed rozpoczęciem projektu z każdym naszym mentorem odbywamy krótkie spotkanie (czasami również w formie połączenia np. za pomocą Skype’a) i ustalamy wszystkie szczegóły współpracy. Określamy zakres tematyczny oraz formę zajęć. Oprócz konsultacji indywidualnych, odbywa się także mentoring grupowy (niewielkie grupy  w czasie spotkań organizowanych w obiektach Uczelni czy online w postaci webinariów).  

Wiosną odbyły się cztery cykle mentoringowe:
Jak osiągnąć sukces i zostać liderem sprzedaży?; Korporacja bez tajemnic: wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pracę w korporacji; Akademia Lidera Marketingu w branży HoReCa; Praktyczne aspekty przygotowania do zawodu prawnika

W semestrze zimowym studenci będą mieli okazję wziąć udział w następujących zajęciach:

  • Instytucje Unii Europejskiej – jak ubiegać się o staż i pracę?
  • Zaprojektuj swoją karierę – zostań Project Managerem
  • Assessement Center - co to jest i jak się do niego przygotować?
  • E-commerce. Jak prowadzić skuteczne działania handlowe w internecie?
  • Excel - podstawowe narzędzie pracy biurowej
  • Sztuka świadomej komunikacji
  • Media społecznościowe - czyli na Facebook'u świat social media zdecydowanie się nie kończy...
  • Kariera w Wielkiej Brytanii? To da się zrobić!
  • Życie jak w Madrycie - Kariera w Hiszpanii? Czemu nie?

W ramach Projektu zorganizowany zostanie również wykład Umowy w działalności gospodarczej – kompendium wiedzy.
Na stronie www.biurokarier.uj.edu.pl/absolwent/alumni-uj znajduje się pełny harmonogram zajęć wraz z informacjami o mentorach, terminach i miejscu spotkań. Nabór do poszczególnych cyklów mentoringowych trwa od 14 października 2016 r.

Tekst: Sekcja Karier UJ