Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Powstał pionierski podręcznik z zakresu ekonomiki zdrowia

Powstał pionierski podręcznik z zakresu ekonomiki zdrowia

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazał się pierwszy, akademicki podręcznik z zakresu ekonomiki zdrowia "Od ekonomii do ekonomiki zdrowia" pod redakcją naukową prof. Stanisławy Golinowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Publikację współfinansowały ministerstwa Zdrowia oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych, którą otrzymał Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM.

"Dobre zarządzanie w ochronie zdrowia nabiera obecnie zasadniczego znaczenia wobec rosnących na tym obszarze oczekiwań społecznych przy ograniczonych zasobach finansowych. Oznacza to zapotrzebowanie na policy makers i menadżerów, posiadających interdyscyplinarną wiedzę oraz odpowiednie umiejętności. Recenzowana książka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, prezentując, na wysokim poziomie merytorycznym i w sposób klarowny, kluczowe zagadnienia związane z ekonomiką zdrowia. Jednocześnie praca ma charakter pionierski, jako przedsięwzięcie polskiego zespołu autorskiego wykorzystującego doświadczenia kraju transformującego swoją gospodarkę. Powinna trafić zarówno do studentów, jak i praktyków, pragnących rozwijać swoje specyficzne kompetencje" - napisał w recenzji prof. Marek Bednarski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Stanisława Golinowska jest absolwentką ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1997 kierowała Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. W 1999 roku rozpoczęła pracę dydaktyczną w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM. Od 2002 r. do 2008 r. była dyrektorem tej placówki. Obok działalności naukowej i dydaktycznej uczestniczy w pracach doradczych i eksperckich.

Jest autorką licznych prac z obszaru polityki społecznej, rynku pracy oraz ekonomiki zdrowia. Kierowała wieloma dużymi projektami badawczymi w kraju i za granicą. Najbardziej znane to badania nad ubóstwem, społeczno-ekonomicznymi aspektami procesów demograficznych, a szczególnie formowania się rodziny, rozwoju dzieci i młodzieży, migracji oraz starzenia się populacji. Kilka publikacji poświęciła koncepcji i rozwojowi państwa opiekuńczego w Polsce i Europie.

Od dłuższego czasu wnikliwie zajmuje się ekonomicznymi zagadnieniami funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Jest współautorką i głównym redaktorem opracowania Ubezpieczenia zdrowotne, a w 2002 r. pod jej kierunkiem przeprowadzono badania Funkcjonowanie instytucji opieki zdrowotnej po wprowadzeniu reformy. Kierowała dwiema dużymi analizami na temat finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

W pracy dydaktycznej przekazuje wiedzę z trzech głównych przedmiotów: polityki społecznej, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz ekonomiki zdrowia. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy