Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

UJ włącza się w współpracę z Regionem-Centralnym Doliny Loary

UJ włącza się w współpracę z Regionem-Centralnym Doliny Loary

W auli Polskiej Akademii Umiejętności odbyły się polsko-francuskie warsztaty naukowe poświęcone pogłębieniu wzajemnej współpracy badawczej. W spotkaniu, zorganizowanym przez Instytut Badań Zaawansowanych Regionu-Centralnego Doliny Loary przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie i jego odpowiednikiem w Orleanie, uczestniczyli zarówno przedstawiciele środowiska akademickiego, jak i władz regionalnych.

Dwudniowe obrady należy uznać za duży sukces środowiska naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, które osobiście wzięło na swoje barki zwołanie strony małopolskiej i poprowadzenie wspólnych polsko-francuskich warsztatów. Szczególnie duży wkład wniósł prof. Piotr Laidler, były prorektor UJ ds. Collegium Medicum, który wraz z prof. Claudine Kiedą (CNRS, Orlean, Małopolskie Centrum Biotechnologii) przewodniczył czterem sesjom warsztatowym. Prezentację na temat trwającej już ponad 10 lat współpracy polsko-francuskiej w zakresie biotechnologii medycznej, usankcjonowanej dodatkowo podpisaną 29 maja 2013r. umową o powołaniu Międzynarodowego Laboratorium Stowarzyszonego (LIA - Laboratoire International Associé) między Zakładem Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ a zespołem Cell Recognition and Glycobiology Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS w Orleanie, przedstawił prof. Józef Dulak, koordynujący wraz z prof. Claudine Kiedą pracę tego laboratorium. Natomiast prof. Alicja Józkowicz (Zakład Biotechnologii Medycznej UJ) omówiła współpracę naukową i dydaktyczną między Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ a Uniwersytetem w Orleanie we Francji.

Ponadto najstarszą polską uczelnię reprezentowali: prof. Stanisław Kistryn (prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych), prof. Maciej Małecki (dziekan Wydziału Lekarskiego), prof. Marek Sanak (Wydział Lekarski), prof. Grażyna Stochel (Wydział Chemii), prof. Marta Pasenkiewicz-Gierula (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), prof. Stefan Chłopicki (Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków), dr hab. Wojciech Branicki, prof. UJ (Małopolskie Centrum Biotechnologii), dr Agnieszka Rak (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) i dr Łukasz Kutrzeba (Jagiellońskie Centrum Innowacji). Z kolei stronę francuską reprezentowali: profesorowie Luigi Agrofoglio i Olivier Martrin z Uniwersytetu w Orleanie oraz prof. Gerald Kneller z Recognition and Glycobiology Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS w Orleanie.

Małopolska i Region-Centralny Doliny Loary podpisały wieloletnią umowę o współpracy w różnych obszarach życia społecznego, w tym naukach przyrodniczych, kilka lat temu. Za rozwój wzajemnych kontaktów pomiędzy regionami odpowiada, powołany przez stronę francuską, Instytut Le Studium w Orleanie. Współpraca ta ma dotyczyć m.in. tworzenia zespołów naukowych w celu pozyskiwania środków unijnych na projekty badawcze oraz finansowania spotkań naukowców z obu regionów w celu wymiany doświadczeń i pozyskiwania dwustronnej ekspertyzy naukowej. Le Studium przyznaje też środki finansowe na pobyty badawcze w jednostkach naukowych, znajdujących się na terenie Regionu-Centralnego Doliny Loary.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy