Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Anna Szałapak nie żyje. Absolwentka UJ miała 65 lat

Anna Szałapak nie żyje. Absolwentka UJ miała 65 lat

W sobotę zmarła w Krakowie artystka "Piwnicy Pod Baranami" Anna Szałapak. Informację o śmierci artystki potwierdził dyrektor kabaretu Bogdan Micek. - To ogromnie smutna i przykra dla nas wiadomość, bo tyle lat pracowaliśmy razem. Ania chorowała kilka lat i dzielnie walczyła - powiedział.

 

 

Anna Szałapak była pieśniarką, nazwaną przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami", wieloletnim pracownikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Była charakterystyczną postacią Krakowa, ubierała się na biało lub w bardzo jasne kolory.

Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tańczyła również w Zespole Pieśni i Tańca UJ "Słowianki". W 2012 roku na Wydziale Historycznym UJ obroniła pracę doktorską Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego. Studium historyczno-etnograficzne napisaną pod opieką śp. prof. Czesława Robotyckiego. Przyjaciel UJ, wielokrotnie bywała w murach naszej uczelni. W styczniu 2015 roku wystąpiła podczas Uniwersyteckiego Koncertu Noworocznego zatytułowanego Z szopką krakowską w tle. Wspólnie z władzami rektorskimi UJ wspierała także Szlachetną Paczkę.

"Ponieważ kocha śpiewać, śpiewająco, w listopadzie 2012 roku, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, która ukazała się drukiem (...). Jest więc doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, belenistą" - czytamy na stronie internetowej artystki.

Przez wiele lat związana była z kabaretem Piotra Skrzyneckiego "Piwnica pod Baranami".  W kolejnych latach tworzyła autorskie programy artystyczne, łącząc klimaty piwniczne z własną inwencją twórczą. Współpracowała z wybitnymi artystami, poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi z Ewą Lipską, Michałem Zabłockim, Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Zaryckim, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Jackiem Wójcickim i Konradem Mastyło. Szczególna przyjaźń łączyła ją z Agnieszką Osiecką, która tworzyła dla niej wyjątkowe pieśni i piosenki.

"Będąc antropologiem kultury, Anna Szałapak, miłośniczka i znawczyni tradycji krakowskich, przez wiele lat opiekowała się dorocznym obchodem Lajkonika i zorganizowała konkursy szopek krakowskich, których jest jurorem, znawcą i wierną admiratorką. Kustosz i kuratorka kilkudziesięciu wystaw szopek ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezentowanych m. in. w Taorminie, Rzymie, Messynie, Paryżu, Helsinkach, Sztokholmie, Chicago i Lwowie" - podano w dalszej części biografii.

Anna Szałapak była laureatką m.in.: Konkursu Programu Pierwszego TVP w 1993 roku za wykonanie piosenki "Zaklinanie, czarowanie"; Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce; Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej, przyznanego przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy