Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Tak będą zagospodarowane budynki nowego Szpitala Uniwersyteckiego

Tak będą zagospodarowane budynki nowego Szpitala Uniwersyteckiego

Dział ds. Realizacji Inwestycji "Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim" Collegium Medicum zaprezentował plany poszczególnych kondygnacji kompleksu budynków szpitalnych, które powstają na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu. Budowa przebiega zgodnie harmonogramem i ma zakończyć się wiosną 2019 roku. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci rok później. Planowana wartość inwestycji to ponad 1,2 mld złotych.

Budowa w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęła się pod koniec 2015 roku. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe w głównym kompleksie budynków oraz prace związane z budową dróg i chodników na terenie szpitalnym.

Nowa siedziba to 13 budynków o łącznej powierzchni ponad 108 000 m kw. Znajdą się w niej 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, około 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową, która pozwoli na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

W Prokocimiu znajdą się m.in. oddziały zabiegowe: neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, onkologia, toksykologia, chirurgia ogólna i szczękowo-twarzowa, otolaryngologia, gastroenterologia, kardiologia z kardiochirurgią, urologia, choroby płuc, alergologia, immunologia. W dotychczasowych lokalizacjach przy ulicy Kopernika zostaną: geriatria, neurologia, medycyna paliatywna, chirurgia jednego dnia, ortopedia, położnictwo i ginekologia, neonatologia, psychiatria, dermatologia i okulistyka.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Zapraszamy do obejrzenia grafik, które pomogą zapoznać się z planowanym zagospodarowaniem przestrzeni w nowej siedzibie szpitala.

Download files
pdf
NSSU - plany poszczególnych kondygnacji
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy