Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Profesor Małgorzata Kossowska przewodniczącą Rady NCN

Profesor Małgorzata Kossowska przewodniczącą Rady NCN

17 grudnia w Krakowie otwarto nową siedzibę Narodowego Centrum Nauki (NCN). Tego dnia miało miejsce również pierwsze posiedzenie Rady NCN w kadencji 2018-2020, podczas którego, w drodze głosowania, wybrano nową przewodniczącą - prof. Małgorzatę Kossowską z Wydziału Filozoficznego UJ. W tym gremium zasiada jeszcze prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego.


Podczas poniedziałkowej uroczystości pożegnano odchodzących członków NCN, którzy przez 4 lata swojej kadencji dbali o działalność tej instytucji. Na ich miejsce minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał 12 wybitnych polskich naukowców. Do ich zadań będzie należeć m.in. wyznaczanie priorytetowych obszarów badań podstawowych, określanie warunków ogłaszanych przez NCN konkursów, ogłaszanie konkursów na stypendia doktorskie i staże podoktorskie czy wybór członków Zespołów Ekspertów, którzy oceniają składane do NCN wnioski.

Prof. Małgorzata Kossowska zasiada w Radzie NCN od 2012 roku. W trakcie prac poprzedniej kadencji przewodniczyła Komisji Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce. Jest prodziekanem ds. ogólnych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownikiem Zakładu Psychologii Społecznej i Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii UJ. W pracy naukowej bada procesy, poznawcze i motywacyjne, leżące u podłoża złożonych zjawisk społecznych, w tym radykalnych przekonań ideologicznych, uprzedzeń i konfliktów społecznych. Identyfikuje czynniki sprzyjające zamkniętości umysłowej, sztywności i niezmienności poglądów. Laureatka licznych nagród za osiągnięcia naukowe.

Z kolei prof. Anetta Undas kieruje Zakładem Kardiochirurgii, Anestezjologii i Kardiologii Doświadczalnej Instytutu Kardiologii UJ CM. Jej zainteresowania naukowe dotyczą genetycznej i środowiskowej regulacji krzepnięcia krwi i miażdżycy na pograniczu nauk podstawowych i klinicznych. Zidentyfikowała nowy czynnik ryzyka tętniczych i żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych tj. prozakrzepowe właściwości fibryny, a także stworzyła unikatowy ośrodek badań nad fibryną.

NCN jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 roku. Wspiera badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie.

Budżet NCN w 2018 r. to niemal 1,3 mld zł na finansowanie badań podstawowych. Centrum jest koordynatorem programu QuantERA - pierwszego ERA-NET-u zarządzanego przez agencję z kraju znajdującego się wśród tzw. nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz prestiżowego programu Dioscuri, we współpracy z niemieckim Max Planck Gesellschaft. NCN jest również operatorem obszaru "Badania" w ramach 3. edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy Norweskich) i EOG.

Recommended
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka