Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Współpraca w obszarze technologii zrównoważonych magazynów energii

Współpraca w obszarze technologii zrównoważonych magazynów energii

Na Wydziale Chemii UJ odbyło się polsko-norweskie spotkanie robocze dotyczące współpracy w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonych technologii wytwarzania baterii. W spotkaniu udział wzięła delegacja z norweskiego Uniwersytetu w Stavanger (UIS), władze dziekańskie Wydziału Chemii UJ, pracownicy Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów UJ oraz przedstawiciele Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ i Fundacji Norwesko-Polskiej.

Wydarzenie było okazją do prezentacji potencjału naukowo-badawczego wydziałów obu uniwersytetów oraz omówienia możliwości podjęcia współpracy edukacyjnej i badawczej Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Nauki i Technologii norweskiej uczelni. Najistotniejszym aspektem polsko-norweskiego spotkania są dążenia do podjęcia współpracy w zakresie kształcenia wykwalifikowanej kadry posiadającej szeroką wiedzę i kompetencje w obszarze technologii zrównoważonych akumulatorów elektrochemicznych.

- Chiny obecnie zdecydowanie prowadzą w globalnym wyścigu na rynku baterii. Wykorzystanie baterii w szerokim spektrum zastosowań jest ważnym elementem zielonej transformacji i procesu dekarbonizacji. Prognozowane potrzeby w zakresie rynku baterii są duże, a ustanowienie kompetencji w tej dziedzinie jest kluczowe dla Europy, aby stać się światowym liderem technologii baterii i uzyskać wysoką wartość eksportu. Ścisła współpraca między europejskimi uniwersytetami i działanie w ramach europejskiego zespołu wzmocni uczelnie europejskie pod względem szybszej krzywej uczenia się oraz dzielenia się informacjami i zasobami, co pozwoli na szybszy postęp - wyjaśnia prof. Øystein Arild, kierownik Katedry Energetyki i Inżynierii Naftowej UIS.

Podjęcie współpracy edukacyjnej w obszarze technologii zrównoważonych magazynów energii zwiększy możliwości kształcenia specjalistów, których obecnie brakuje na rynku. Rozważano je zarówno pod względem możliwości formalnych, uzyskania odpowiedniego dofinansowania, jak i przede wszystkim wykorzystania potencjału badawczego obu ośrodków naukowych. Goście zwiedzili budynek Wydziału Chemii, zapoznali się z nowoczesną infrastrukturą badawczą dostępną w laboratoriach dydaktycznych i naukowych oraz specjalistycznym laboratorium Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów. Po spotkaniu pracownicy UIS podkreślili, że badania na Wydziale Chemii UJ prowadzone są na wysokim, międzynarodowym poziomie oraz, że działania te są bardzo istotne dla dalszego rozwoju technologii baterii.

- W szczególności podobało nam się, że łączycie naukę z umiejętnościami w zakresie inżynierii akumulatorów, a także byliśmy pod wrażeniem szerokiego zakresu infrastruktury eksperymentalnej, która jest do dyspozycji zarówno studentów, jak i naukowców - dodaje profesor Arild.

Pierwsze spotkanie pozwoliło na rozpoznanie możliwości badawczych i nawiązanie kontaktów pomiędzy wydziałami. Dalsze działania skupione zostaną na formalnych i praktycznych aspektach rozpoczęcia współpracy.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy