Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Jakie nowe wyzwania stoją przed opieką paliatywną i hospicyjną?

Jakie nowe wyzwania stoją przed opieką paliatywną i hospicyjną?

- Okazuje się, że w większości społeczeństwa nadal jest potrzeba stałego mówienia, czym jest i czym zajmuje się opieka paliatywna i hospicyjna - powiedziała podczas otwarcia VII edycji konferencji naukowej "Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat" dr Jolanta Stokłosa, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie.


Konferencja, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Wczesna opieka paliatywna - każdy może pomóc", tradycyjnie zbiega się w czasie z obchodzonym od kilkunastu lat w połowie października Światowym Dniem Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tym samym wpisuje się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących. W ramach wydarzenia od 2015 roku w Uniwersytecie Jagiellońskim spotykają się ludzie dobrej woli, pragnący nieść bezinteresowną pomoc i ulgę w cierpieniu ludziom u kresu życia.

O wygłoszenie wykładu inaugurującego konferencję została poproszona dr hab. Marcjanna Nóżka, prof. UJ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wystąpieniu „"Współczujące społeczeństwo i społeczne praktyki troski” wskazała m.in. korzyści z praktykowania współczucia, uwzględniając wielość kierunków, z których może ono płynąć oraz zagrożenia związane ze "zmęczeniem współczuciem", bowiem, zarówno brak współczucia, jak i jego nadmiar prowadzić mogą do negatywnych konsekwencji. Mówiąc o współczującym społeczeństwie, zwróciła uwagę na społecznie konstruowany świat moralnych zobowiązań i wykluczeń, powiązane z nimi działania wtopione w różne sfery codzienności. Skoncentrowała się też na trzech zagadnieniach przybliżających rozumienie współczucia w jego społecznym wymiarze: moralności, empatii i praktykach troski. Jak przekonywała, troska to wszystko, co robimy dla ustanawiania, podtrzymywania i naprawiania naszego świata w taki sposób, że możemy żyć w nim tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Podczas VII edycji konferencji zostały omówione tematy związane ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącą liczbą chorujących na przewlekłe, nieuleczalne schorzenia, które powodują, że borykająca się od lat z kłopotami finansowymi opieka paliatywna i hospicyjna staje w ostatnich latach przed zupełnie nowymi wyzwaniami. W trzech sesjach - "Przygotowanie chorego do opieki końca życia", "Współpraca interdyscyplinarna" i "Postępowanie objawowe w różnych specjalnościach" - udział wzięli reprezentujący rozmaite dziedziny wiedzy i nauki przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie, Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie, Centrum Doradczego Prawa Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Photogallery
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy