Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Prestiżowe czasopismo dla lekarzy świętuje 100-lecie istnienia

Prestiżowe czasopismo dla lekarzy świętuje 100-lecie istnienia

Czasopismo "Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej" ("Polish Archives of Internal Medicine"), oficjalny organ Towarzystwa Internistów Polskich, obchodzi w tym roku 100-lecie powstania. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się jutro podczas konferencji Interna 2023 w ICE Kraków. Redaktorką naczelną miesięcznika od 15 lat jest prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Pierwszy numer "Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej" ukazał się w 1923 roku z inicjatywy prof. Antoniego Gluzińskiego, założyciela Towarzystwa Internistów Polskich. Dziś jest to najlepsze czasopismo medyczne w Polsce z wskaźnikiem Impact Factor wynoszącym 5,218 (Clarivate Analytics z 28.06.2022 r.). W rankingu polskich czasopism naukowych wyprzedzają je jedynie "Cellular & Molecular Biology Letters" (wskaźnik cytowań - 8,702), "Oeconomia Copernicana" (6,574) oraz "Biocybernetics and Biomedical Engineering" (5,687). Redaktor naczelną czasopisma od 2008 roku jest prof. Anetta Undas, przy wsparciu redaktorów pomocniczych - prof. Grzegorza Gajosa, prodziekana ds. rozwoju i badań naukowych Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. Tomasza Stompóra, wywodzącego się z Instytutu Kardiologii UJ CM, a obecnie kierownika Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Miesięcznik "Polish Archives of Internal Medicine", niezmiennie publikujący artykuły dotyczące diagnostyki i leczenia chorób wewnętrznych, wydawany w formie cyfrowej od 2007 roku przez Medycynę Praktyczną w Krakowie, ukazuje się wyłącznie w języku angielskim, również z angielską wersją tytułu od 2017 roku. Czasopismo posiada własną stronę internetową, jest obecne w mediach społecznościowych, a jego prace redakcyjne wspomaga profesjonalny system zgłaszania i recenzowania tekstów połączony z automatyczną weryfikacją antyplagiatową. Teksty publikowane są bezpośrednio po akceptacji w systemie otwartego dostępu i tylko w formie cyfrowej.

Sukces "Polish Archives of Internal Medicine" jest potwierdzeniem, że pomimo trudności dzięki wysiłkom naukowców reprezentujących Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, w ostatnich latach czasopismo jest rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. W piątek 21 kwietnia w czasie konferencji Interna 2023 w ICE Kraków odbędą się obchody 100. rocznicy pojawienia się 1. numeru "Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej" z premierą filmu o czasopiśmie.


Zespół redakcyjny "Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej" (od lewej): prof. Anetta Undas, prof. Grzegorz Gajos i prof. Tomasz Stompór.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy